SAPA už zase perlí: Na první pohled obyčejné těstoviny vylepšili výrobci o látku, kterou byste rozhodně jíst nechtěli. S reklamací neuspějete

Pokuta, zdraví, riziko, SAPA, bezpečí

SAPA už zase perlí: Na první pohled obyčejné těstoviny vylepšili výrobci o látku, kterou byste rozhodně jíst nechtěli. Při nákupu potravin spotřebitelé věří, že výrobky na pultech jsou bezpečné a splňují všechny regulační normy. Stále se však objevují případy, kdy jsou v běžných potravinách nalezeny nebezpečné látky, jako například nedávný nález v Praze.

Objev kontaminovaných těstovin na „očekávaném“ místě

Problematický výrobek byl identifikován v prodejně NHAT SON DAO v pražské tržnici Sapa. Jednalo se o výrobek „Red Drago Longlife Noodle, Chinesische Nudle“ o hmotnosti 375 gramů.

Bylo zjištěno, že nudle obsahují tartrazin (E102), syntetické barvivo, které není schváleno pro použití v tomto výrobku. Tartrazin se obvykle vyskytuje v různých dezertech a nápojích, ale je kontroverzní kvůli souvisejícím zdravotním rizikům.

Pokuta, zdraví, riziko, SAPA, bezpečí

Foto: Pixabay

Tartrazin dodává jídlu žlutou barvu

Tartrazin je široce používané barvivo v potravinářském průmyslu, známé pro svůj jasně žlutý odstín. Běžně se vyskytuje v různých výrobcích, ovšem bývá také spojován s alergickými reakcemi, a to zejména u osob s nesnášenlivostí Aspirinu nebo u osob se sklonem k astmatu.

Kontrola a stahování z trhu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce vydala po objevení tartrazinu v nudlích varování, aby se spotřebitelé vyhnuli konzumaci tohoto výrobku. Pokud jste je ovšem už zkonzumovali, nejspíš se vám nic nestane – problém by byl, pokud byste si těchto nudlí nakoupili hodně a plánovali z nich často vařit. To už by být problém vzhledem k výše popsaným rizikům mohl. Raději je tedy vyhoďte, trocha ušetřených peněz za ta možná zdravotní rizika rozhodně nestojí. A úspěšnou reklamaci  a vrácení peněž bohužel asi také nelze očekávat, byť byste na to měli podle zákona právo.

Zdroj: https://potravinynapranyri.cz/Detail.aspx?id=180176&lang=cs&design=default&archive=actual&listtype=tiles, https://www.szpi.gov.cz/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.