Přehrada

Šikmý kostel a jiná lákadla Karvinska

V Karviné je čím dál větší zájem o jejich památky. To potvrzuje i karvinská radnice. Ze strany turistů jde o poměrně vyšší zájem, než byl v minulých letech. A co vlastně turisty na Karviné tak přitahuje? Má co nabídnout! Například šikmý kostel sv. Petra z Alkantary nebo zámek v karvinském Fryštáku.

Karvinský šikmý kostel

Ten letos navštívilo asi o tisícovku více lidí než v roce předešlém. Není divu. Jde o regionální raritu a téměř tři tisíce lidí vám to mohlo letos potvrdit. Karvinská „Pisa“ bývá otevřená o víkendech od května do konce září. Šikmá konstrukce je opravdu unikátní, a proto snese srovnání s další slavnou šikmou stavbu – zmiňovanou věží v Pise. Navíc i interiér je celý našikmo. Jediné, co je uvnitř rovné je prý lustr. Pořádně se vám tedy může zamotat hlava.

Dřevěný kostel v Marklovicích

Asi 4 km od Karviné jsou Dolní Marklovice, poblíž obce Petrovice. Zde můžete také navštívit zdejší dřevěný kostel. Tento již rovný jak se patří. Jde o stavbu z roku 1739 a také o stavbu jednolodní dřevěnou a roubenou. Stavba měla pohnutý osud i za první republiky. Ve dvacátých letech při bojích s Poláky, byla obec rozdělena. Horní část připadla Polsku, Dolní Marklovice pak Československu. A to i s kostelem. Kostel se pyšní také starými zvony. Nejstarší Marek je sice bez datace, u jeho mladších „kolegů“ však víme, že pochází roku 1722 respektive 1853.

Žermanice, ideální letní koupání

No a pokud se stavíte ke Karviné v létě, určitě se zchlaďte ve zdejší nádrži. Ta nese jméno Žermanice. Leží na řece Lučině a budována byla od roku 1951 do 1957. Půlkilometrová hráz je vysoká přes 30 m. celá přehrada pak slouží k vodoshopodaření, ale právě i k rekreaci. Navíc, pokud navštívíte Žermanice v sezóně, můžete zde vidět konat se mezinárodní soutěž ve vodním lyžování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *