Skotsko jako nudná krajina plná duchů? Pokud poznáte blíž skotskou divočinu, budete překvapeni

Když se řekne Skotsko, obvykle si vybavíme opuštěná vřesoviště, kvílící vítr a sem tam nějaký ten opuštěný hrad. Ovšem skutečnost není ani zdaleka tak jednotvárné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ba právě naopak.

Nabídka přírodní lákadel je velmi pestrá a na své si přijdou i milovníci rozmanité fauny. Mezi hojné zástupce skotské fauny totiž patří například jeleni evropští, orli mořští, veverky obecné, kuny lesní, papuchalkové nebo třeba tuleni kuželozubí, vydry či dokonce kosatky. Na své si tedy přijde opravdu každý.

Jaro ve Skotsku umí být pestré

Nejen teplejší počasí, ale i vnitřní puzení v tomto období vede zvířata k tomu, aby na svět přivedla potomstvo. A to se týká celé plejády živočichů, od zajíce běláka přes motýla martináče habrového, tetřeva hlušce, mravence a veverku obecnou až po papuchalky, morčáky velké nebo dokonce velryby keporkaky.

Foto: Pixabay

Skotské léto stojí za to

V létě je všeho dostatek, ovšem mláďata se teprve musí naučit si potravu najít, a také se vyhnout různým predátorům. Malé vydry se učí lovit (můžete je vidět třeba plážích Shetlandských ostrovů), kde mají spoustu potenciální kořisti. Ale v mokřadech na jih od Cairngorms lze potkat třeba i bobry.

Podzim jako příprava na krutou zimu

V tomto období už na nejvyšších kopcích skotské vysočiny začíná sněžit. Ovšem i v tomto období se do země některá zvířata píše vracejí, než aby ji opouštěla. To je i případ lososů obecných, kteří strávili čtyři roky na moři a nyní se vrací proti proudu skotských řek do míst, kde se sami vylíhli.

Zimy už nejsou, co bývaly

Pokud se ovšem v zimě těšíte na ten pravý arktický vichr a mráz, budete možná zklamaní. Ani zimy u tady totiž nejsou tím, čím bývaly. To komplikuje život třeba zajícům bělákům, jejichž srst na zimu bělá. To proto, aby se mohli lépe skrýt na sněhovém povrchu. Jenže na holé půdě se bílý zajíc skryje jen velmi těžko.

Zdroj: Rok ve Skotsku, to je jiná divočina! | Protext – PR služby ČTK, Skotsko: Rok v divočině na Viasat Nature – YouTube

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.