Pojištění při dlouhodobém pobytu v zemích mimo EU: jak na něj

Dlouhodobé pojištění mimo EU

Důvodů pro delší zahraniční pobyt je spousta: dostali jste příležitost vyjet za prací, za studiem nebo si potřebujete někde pořádně vyčistit hlavu. Ať už je to jakkoliv, před odjezdem budete muset vyřídit spoustu věcí, včetně dokladů či pojištění. A chystáte-li se vyjet mimo země Evropské unie, administrativa před odjezdem může být poměrně vyčerpávající. Jak vyřídit zdravotní pojištění mimo EU?

Je nutné během dlouhodobého zahraničního pobytu platit zdravotní pojištění v ČR?

Pokud nechcete během svého pobytu platit zdravotní pojištění v České republice, můžete se z českého zdravotního systému odhlásit. V případě, že za vás bude pojištění hradit zaměstnavatel v zahraničí, jedná se dokonce o povinný krok. Abyste se mohli ze systému odhlásit, vaše cesta musí být klasifikovatelná jako nepřetržitý pobyt po dobu delší než 6 měsíců. Po návratu do Čech se musíte do systému přihlásit zpět. Protože občané ČR mají zdravotní pojištění povinné, bude také nutné pojišťovně doložit, že jste v zahraničí byli během svého pobytu pojištěni, jinak budete muset doplácet pojištění za všechny měsíce, kdy jste kryti nebyli, a to i v případě, že se z celého měsíce jednalo o jediný den. (pokud vám tedy například bude chybět doklad o pojištění z období 26. 7 – 4. 8, budete doplácet pojištění za celý červenec i srpen).

Jakým způsobem se pojistit při dlouhodobém pobytu mimo země EU pak závisí na faktorech jako je systém země, do které cestujete, účel cesty, popřípadě typu smlouvy v případě, že se chystáte na pracovní pobyt. Ne všechny země mají totiž systém všeobecné zdravotní péče v takové podobě jako ČR. Například v USA náklady na zdravotní péči šplhají do vysokých částek, zdravotní pojištění zde ale není od státu povinné: jedná se o poměrně složitý systém, na kterém se podílejí soukromé sféry v kombinaci se státem provozovanými programy. Pokud do Spojených států cestujete za prací a budete zde uzavírat pracovní smlouvu, zdravotní pojištění si sjednejte přes svého zaměstnavatele.

Proč sjednávat cestovní pojištění na delší pobyt?

Pokud budete v zahraničí pracovat například na DPP nebo je váš účel cesty jiný, určitě si sjednejte dobré cestovní pojištění. To vás bude chránit například i v případě, že si práci teprve budete shánět, popřípadě ji v průběhu pobytu měnit. Tuzemské pojišťovny často nabízejí výhodné roční cestovní pojištění, to je ale vhodné spíše pro ty, kteří vyjíždějí často na kratší výjezdy – doba jednoho nepřetržitého pobytu totiž bývá limitovaná na 45 či 90 dní. Pokud tuto kategorii nesplňujete, sjednejte si klasické cestovní pojištění s denní taxou: u Kooperativy za jeho základní variantu pro cesty po celém po celém světě zaplatíte pár desítek korun denně, v ceně máte například asistenční služby a při sjednání online navíc minimálně 10 % z ceny ušetříte.

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.