Španělský hrad Coca je jedinečnou ukázkou architektury s maurskými a křesťanskými gotickými prvky

Španělsko má nepochybně zajímavou historii a s ní spojené pamětihodnosti. Mnohé z nich v sobě zároveň nesou prvky evropského a islámského umění, což vychází z faktu, že od 8. do 15. století byl Pyrenejský poloostrov pod nadvládou muslimů. Když došlo ke znovunabytí území Španěly, tak mnozí muslimové tu zůstali a uplatnili se jako zruční řemeslníci, zejména stavitelé (tzv. mudéjarové). Známá je například mudéjarská architektura v Aragonii. Ukázkou maurského muslimského designu a stavby s gotickou architekturou je hrad Coca, jenž se nachází asi 45 kilometrů od Segovie a 145 kilometrů od hlavního města Madridu.

Hrad postavený na rovině

Pro většinu hradů si jejich původní majitelé vybírali místo na kopci, aby byli chráněni před útoky nepřátel. Hrad Coca byl ale jako jeden z mála španělských hradů postavený na rovině s výhledem na meandr řeky Voltoya. Byl opevněn hluboký příkopem a třístupňovým obranným systémem. Hrad Coca vlastnil mimo jiné i známý šlechtický rod vévodů z Alby. Ti ho v roce 1954 předali státu.

Španělské gotické brnění, Segovia. Foto: Pixabay

Stavba z cihel

Velmi zajímavá je fasáda hradu, který je postaven z cihlového zdiva. To vytváří na fasádě výrazný vzor. Hradní architektura v sobě spojuje prvky maurské a křesťanské gotiky v pozoruhodném vzhledu. Zejména vyniká krása interiérů, které jsou vyzdobeny geometrickými mudejarskými prvky.

Hrad Coca je považován za jednu z nejkrásnějších ukázek španělské mudéjarsko-gotické architektury.  Počátky hradu spadají do 15. století, kdy si ho nechal postavit sevillský arcibiskup. V průběhu staletí byl opravován a rekonstruován. Ale zažil také dobu svého úpadku a chátrání. V současné době chráněn jako španělská národní památka.

Komentovaná prohlídka hradu

Hrad Coca je možné navštívit v rámci návštěvnických hodin. Průvodce zájemce provede kaplí s románskýmia gotickými sochami. V místnosti se zbraněmi zaujme geometrická výzdoba stěn a stropu v červených, bílých a modrých barvách. Neméně zajímavá je návštěva věže a balkonu a hladomorny. Na návštěvu hradu je třeba se objednat a místo si zarezervovat, a to minimálně 48 hodin předem.

Zdroj: http://www.castillodecoca.com/; https://en.wikipedia.org/wiki/Castillo_de_Coca

Hrad Coca. Náhledové foto autor: Andresmequesada; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Castillo_de_Coca,_Segovia.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.