Steak z mamuta prý chutná báječně. Opravdu je možné ho dodnes v zapomenutých koutech Sibiře ochutnat?

Steak z mamuta je prý specifickou delikatesou, která by měla být díky globálnímu oteplování a odtávání ledu ve vzdálených oblastech Sibiře stále dostupnější. Právě tady se totiž pod ledem ukrývají celá těla zmrzlých mamutů. Jde však o skutečnost nebo jen o urban legend?

Kdy se tato legenda objevila poprvé? Tato historka o banketu, na kterém se jedl steak z mamuta, je poměrně známá, ale není bohužel úplně pravdivá.

Kdy se údajně jedl steak z mamuta

Pochází z doby, kdy se na Aljašce a v Kanadě intenzivně hledaly mamutí kosti a zuby. V roce 1901 byla jedna taková expedice, kterou vedl americký paleontolog Barnum Brown, financována těžařskou společností, která se snažila získat nové sponzory. Proto se rozhodli jim naservírovat opravdu zvláštní jídlo. Toto jídlo bylo údajně připraveno z masa mamuta, které bylo nalezeno na Sibiři a dobře zachováno v permafrostu.

Foto: Pixabay

Steak z mamuta byl prý podáván na banketu v Hotelu Adams v Coloradu, USA. Tento banket byl uspořádán mezi členy klubu Explorers Club, kteří se specializovali na zkoumání polárních oblastí a dalších odlehlých míst na Zemi.

Bylo to mamut nebo ne?

I když bylo maso mamuta relativně dobře zachováno v permafrostu, po tak dlouhé době nebylo vhodné pro konzumaci. Nicméně, účastníci banketu tvrdili, že steak byl velmi chutný a chuťově se podobal hovězímu masu. Později se ukázalo, že šlo o menší podvod. Maso totiž z mamuta rozhodně nepocházelo. Po tak dlouhé době strávené v ledu se v něm totiž z tuku tvoří látka zvaná adipocere, známá také jako „mrtvolný vosk“. Maso by tedy chutnalo hnilobně a během smažení by se rozpadlo na kaši.

Zdroj: https://www.jimeto.cz/netradicni-gastronomicky-zazitek-ochutnavka-35-000-let-stareho-zmrzleho-masa-z-mamuta/, https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nalez-mamuta-na-sibiri.A130531_115355_zahranicni_ert/diskuse

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.