swiss1

Švýcarsko: Co potřebujete vědět před jeho návštěvou

Švýcarsko, to jsou luxusní hodinky, lahodná čokoláda, výborné sýry a ohromující pohoří, za kterým míří ročně tisíce lidí na lyžování. Nádherné zasněžené hory jsou pro Švýcarsko typické, stejně jako další části té nejkrásnější přírody, které si umíme představit. Šumivá jezera, pěší turistika i klasické památky, jako je Matterhorn. Švýcarsko je jednou z nejkrásnějších zemí na světě.

Jazyky

Ve Švýcarsku existují čtyři úřední jazyky. V severní a východní části země se hovoří německy. Kolem Ženevského jezera a západní části země se hovoří francouzsky. Rétorománštinou mluví jen velmi málo lidí. V určitých oblastech existují také dialekty, ty ale nejsou oficiálními jazyky země. V turistických oblastech byste se bez problémů měli domluvit anglicky.

Lidé

Švýcaři jsou velmi rezervovaní. Jsou přátelští a slušní, ale ne vřelí a příjemní. Na otázky vám odpoví, i když krátce a bez zbytečných doplňujících informací. Jsou prostě takoví. Zdvořilost a slušnost očekávají také od turistů, nemají rádi přílišné kritizování.

Kdy navštívit Švýcarsko?

To záleží na tom, co preferujete. Švýcarsko je lyžařskou velmocí, takže pokud i vy toužíte po zimních sportech, navštivte tuto zemi v období od konce listopadu do začátku dubna. V prosinci je zde k vidění spousta vánočních trhů. V létě se můžete věnovat pěší turistice a návštěvě jezer a měst. Doporučuji návštěvu v květnu, červnu nebo září a na začátku října, protože ceny jsou nižší a oblíbená turistická místa nejsou přeplněná turisty.

Veřejná doprava

Švýcarsko má nejlepší veřejnou dopravu vůbec. Nejenže jsou veřejné dopravní prostředky vždycky čisté a na odjezdy se můžete spolehnout s naprostou přesností. Zastávek je všude dost, doprava je propracovaná, takže se všude dostanete i bez osobního auta. Navíc cestování vlakem může být opravdu zážitkem – trasy vedou podél nádherných scenérií, kdy můžete obdivovat krásnou švýcarskou přírodu. Bohužel jsou také poměrně drahé.

Jízda vlastním autem

Švýcaři jsou poměrně slušní řidiči, navíc silnice, dálnice i horské cesty jsou velice dobře upravené. Avšak pozor – překročení rychlosti je zde velice drahé, takže se snažte dodržovat rychlosti a parkovat pouze na místech k tomu určených. Dálniční známku si musíte zakoupit.

Bezpečnost

Kriminalita je ve Švýcarsku na poměrně nízké úrovni, takže pohybovat se zde je poměrně bezpečné (samozřejmě můžete narazit na výjimky). Obecně se ale nemusíte obávat vyjít v noci ven nebo nechat zaparkované auto na ulici. Používejte zdravý rozum a buďte opatrní (opatrnosti nikdy není dost) a vyhnete se případným potížím.

Peníze

Bohužel, všechny výše jmenované klady mají také jeden velký zápor. A tím jsou peníze. Švýcarsko patří mezi nejdražší státy Evropy. Národní měnou je Švýcarský frank (CHF), kdy 9 Euro se rovná asi 10 Švýcarským frankům. Ve Švýcarsku je všechno kromě vody drahé. Jídlo ve Švýcarsku je také drahé, zejména maso a mléčné výrobky, protože zvířata jsou ve volném výběhu. V restauracích zaplatíte za nejlevnější jídlo asi 20 euro.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *