Templáři

Templářské sklepy Čejkovice: Ve znamení výborného vína

Víno je stále populárnějším nápojem a to i díky výletům a aktivitám, které s vínem nemají společnou jen konzumaci tohoto lahodného nápoje. Vinařských akcí je po celé republice spousta a všechny slibují skvělé zážitky a spoustu zábavy, někdy dokonce unikátní jako např. v Čejkovivích.

Proč právě Čejkovice?

Důvodů, proč si vybrat za turistický cíl Templářské sklepy Čejkovice, je spousta.  Vinné sklepy v Čejkovicích pochází ze 13. století, takže tady na vás dýchne středověk a ve spletitých chodbách najdete uskladněné víno.  Jelikož v Čejkovicích působil řád templářských rytířů, vznikla v této obci tvrz, sklepy a vinohrady. Okolní krajina obce tak dostala charakter vinařské oblasti, jak ji známe dnes. Vinné sklepy v Čejkovicích patří k nejstarším sklepům u nás a dodnes plní svou hlavní funkci, tedy zrání vína.

Unikátní kóje a jiné poklady

Kromě jedinečného historického sklepení jsou v Čejkovicích k vidění i unikátní kóje s archivními lahvově zralým vínem. Kóje byly postaveny za 2. světové války a uloženo zde bylo i víno, podávané třeba při inauguraci prezidenta Václava Havla v roce 2003. Dalším pokladem je největší sud na víno u nás, který pojme až 20 250 litrů vína nebo největší vinná láhev v České republice o objemu 200 litrů a to s největším korkovým špuntem a vinnou etiketou. Do knihy rekordů ČR se templářští vinaři zapsali také rekordem nejvíce lidí, kteří si připili z jedné láhve vína.  Rekordů je daleko více a spolu s výstavou mapující historii vinařství můžete v rámci komentované prohlídky zhlédnout přímo ve vinařství.Víno

,,Největší vinařská rodina ‘‘

Největší vinařskou rodinou se označuje 360 čejkovických družstevníků, kteří společně tvoří jednoho z největších producentů moravského vína. Pořádají také nejrůznější akce, jako jsou např. otevřené sklepy, Vinné trhy, dětské Peklohrátky ve sklepení a samozřejmě vinnou stezku.  Komentované prohlídky jsou spojeny s degustací a okolí Čejkovic dodá tomuto nevšednímu zážitku ještě něco navíc.

 

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *