Řeka

Tip na výlet: Moravice

Čistá řeka v zalesněném údolí Nízkého Jeseníku, to je řeka Moravice. Sjezd řeky Moravice i pěší výlety okolo jsou ideálním výletem. Na túru se sem navíc můžete vydat klidně kdykoliv i za špatného počasí. Déšť ani mlha neubírá této řece krásu, ale právě naopak.

Jak se k řece dostat

Pramen řeky Moravice začíná v Hrubém Jeseníku konkrétněji ve Velké kotlině. Asi po sto kilometrech se v Opavě vlévá do řeky Opavy. Nejzajímavějším úsekem řeky je 35 kilometrů dlouhý úsek od přehrady Kružberk až po Hradec nad Moravicí. Tato trasa je červeně značená a projít ji celou za jeden den není zrovna jednoduché. Je totiž fyzicky i technicky náročnější, kvůli horší dopravní dostupnosti. Například do Hradce nad Moravicí z Budišova vlakem budete objíždět téměř celou řeku a strávíte ve vlaku spoustu času. Oproti tomu cesta autobusem bude kratší, ale autobusy zde nejezdí moc často. Nejlepší variantou bude využít auto. Zaparkovat se dá u zámku v Melči a odtud vyrazit směrem do údolí řeky Moravice.

K Maria Talhof

V Melči se na cestu vydáte po žluté značce podél Melčského potoka, což je levostranný přítok Moravice. Asi po 2,5 kilometrech objevíte poutní místo Maria Talhof. Jedná se o menší pietní areál v krásné přírodě. V tomto areálu najdete kapličku, zastřešený dřevěný oltář, křížovou cestu a lurdskou jeskyni. Celé pietní místo bylo znovu obnoveno v 90. letech minulého století a o této doby se zde také znovu konají poutě. Při pokračování cesty dál se tok Melčského potoka zahlubuje a vytváří několik brodů.

V samotném údolí

Po nějakém tom kilometru se konečně dostanete do údolí samotné Moravice. V těchto místech je tok řeky docela široký a lemují ho zalesněné svahy. Trasa se při odbočení doleva změní na červené značení a za chvíli přijdete k Papírenskému splavu. Ten rozhodně jen tak nepřecházejte. Nad splavem je  zajímavé technické dílo nazývané Žimrovická strouha nebo-li Weisshuhnův kanál, který přivádí vodu do papíren.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.