Tragické dozvuky zemětřesení: Novorozeně přežilo z rodiny jako jediné, s matkou bylo ještě spojeno pupeční šňůrou

Tragické dozvuky zemětřesení, které nedávno zasáhlo oblast Turecka a Sýrie stále ještě nekončí. Pod troskami budov totiž stále zůstávají možná i stovky lidí a jejich šance na přežití vzhledem k okolním teplotám a dalším okolnostem hodinu od hodiny slábnou.

Záchranáři častěji vynášejí zpod sutin domů mrtvé než živé, proto je každá dobrá zpráva pomyslným světýlkem naděje, jakkoli může být její pozadí tragické.

Holčička se narodila až po zemětřesení

Právě mezi takové patří příběh přeživší novorozené holčičky, kterou záchranáři objevili pod troskami v syrském městě Džindiras. To zasáhlo silné zemětřesení v pondělí. Od té doby se záchranářské složky, ale i množství dobrovolníků snaží dostat k nešťastníkům, které zasypaly trosky jejich domovů.

Své příbuzné hledal i Chalíl Savádí. Z trosek postupně vynášeli mrtvé, když zaslechli zvláštní hluk. Po chvíli kopání našli pohmožděnou, ale jinak zdravou novorozenou holčičku. Podle odhadů se narodila asi 7 hodin po zemětřesení a s matkou byla stále ještě spojena pupeční šňůrou. V nemocnici v Afrínu ji museli kvůli dlouhému hladovění uložit do inkubátoru a připojit na infuzi, ale jinak je až na drobná zranění v pořádku. To se bohužel nedá říct o její rodině. V troskách domu našel smrt nejenom její otec a matka, ale také tři sestry, bratr a teta.

Foto: Pixabay

Za tragédií stojí hlavně nekvalita staveb

Při pohledu na oblasti zasažené zemětřesení lze mnohdy najít místa, na nichž doslova nezůstal stát jediný dům. Bohužel Turecko je nekvalitou svého stavebnictví pověstné, a mnohdy na tom nejsou lépe ani okolní regiony. Navíc se zemětřesení vyskytlo u zlomu, který byl doposud považován za poměrně klidný.  Ve spojení s opravdu silným zemětřesením šlo o smrtelnou kombinaci.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/turecko-syrie-zemettreseni-dite-holcicka-trosky-deti.A230207_162606_zahranicni_kha, https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zemetreseni-turecko-syrie-cas-na-zachranu-se-krati.A230207_073508_zahranicni_esed

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.