Turisticky atraktivní Balatonfüred láká na příjemné klima, koupání i vycházky do okolí

K jezeru Balaton se jezdívalo už před Sametovou revolucí. Byla to taková náhrada za moře, protože do tehdejší Jugoslávie se každý nedostal a pak už zbývalo je Bulharsko se svými Zlatými písky nebo Baltské moře na severu Polska. Kouzlo Balatonu dnes objevují i ti, co o něm slýchávali z úst svých rodičů. Mezi významná letoviska, která leží na březích tohoto jezera, patří Balatonfüred neboli Blatenské Teplice. Město je známé lázeňstvím, vinařstvím i zajímavými památkami.

Balatonfüred a lázeňství

Letovisko Balatonfüred leží asi 130 kilometrů západně od Budapešti. Dostupné je i po železnici. Místní léčivé prameny jsou známé už od 17. století, ale první domy se tu objevily až ve 40. letech 18. století. Dnes je z města důležité středisko stejnojmenného okresu a jedno z nejnavštěvovanějších míst na březích Balatonu. Počet lidí v sezónu se ze 13 tisíc každoročně rozrůstá až na 50 tisíc. Lidé se prostě rádi jezdí, protože prostředí tu poskytuje mnoho příležitostí, a to nejen ke koupání, ale také k turistice.

Fotografie: Jan Fojtík

Budete si tu připadat jako u moře

Koho tedy nebaví jen lenošit u vody, přijde si v Balatonfüredu na své. Na severu město obklopují hory, na jihu se rozkládá jezero. Při procházce městem návštěvník narazí na pozůstatky starých časů, jako jsou starobylé čtvrti, kostely, parky a vinice. Místní klima se velmi podobá tomu u Středozemního moře, vane zde čerstvý větřík, který čistí vzduch od prachu.

Promenáda a pamětihodnosti v Balatonfüred

Na břehu jezera se nachází známá promenáda Rabíndranátha Thákura, což byl indický spisovatel a filozof, který se v Balatonfüredu ve 20. letech minulého století léčil. Jako první zde vysadil strom v místním parku, a založil tak tradici sázení stromů. Do dnešních dnů tu svůj strom má hodně významných osobností. Kromě stromů v parku stojí u busty důležitých maďarských politiků.

Za vidění stojí určitě i kostel Krista krále, Kruhový kostel nebo zámek Esterházyů, který dnes slouží jako sanatorium. Narazíte tu také na pozůstatky kostela svatého Michala z 11. a 12. století. Neméně zajímavé jí sídlo z konce 18. století, Gombás-kúria.

Zdroj: https://balatonfured.hu/en/the-history-of-balatonfured/; wikipedia.org

Jezero Balaton. Náhledová fotografie: Jan Fojtík

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.