Vynálezce, na kterého se skoro zapomnělo. A přitom má Joseph Hardtmuth „na svědomí“ mnoho věcí, které dodnes používáme

Joseph Hardtmuth: V Národním technickém muzeu (NTM) právě probíhá výstava, kterou by si žádný milovník historie a techniky neměl nechat ujít. Je věnována památce architekta Josepha Hardtmutha, který svými projekčními a stavitelskými aktivitami ve službách knížecí rodiny Liechtensteinů.

Mimochodem, NTM je největší česká instituce specializovaná na muzejní sbírky technického charakteru. A co vám na této výstavě nabídne?

Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu

Ano, přesně tak se jmenuje. A co vám výstava Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu představí? Hlavní postavou je právě Joseph Hardtmuth, který zanechal stopu jak na jižní Moravě, tak v severním Rakousku. Jeho působení bylo opravdu široké.

Foto: Pixabay

Opomenout nelze ani jeho spolupráci se zahradními architekty na vytváření krajinné kompozice, projevující se zejména v Lednicko-valtickém areálu, zapsaném na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. To však stále ještě není vše. Podílel se také na urbanistickém začlenění staveb do krajin různého typu v oblasti rakousko-moravského pomezí.

Hardmuth a co jste o něm nevěděli

Druhá část je pak zaměřena na osobu Josepha Hardtmutha coby podnikatele, vynálezce a zakladatele firmy ve Vídni. Jeho firmu podle jména určitě dobře znáte. A právě tu jeho syn přenesl do Českých Budějovic, kde funguje dodnes.

Ale ani prohlídkou výstavy možné aktivity stále ještě nekončí. Po absolvování prohlídky v muzeu mohou návštěvníci hned pokračovat v objevování Prahy s digitálním audioprůvodcem SmartGuide. K mání jsou v něm desítky tras a poutavé příběhy o stovkách pražských míst a skrytých klenotech.

Zdroj: Národní technické muzeum spustilo audioprůvodce SmartGuide. Ten už provádí návštěvníky první expozicí | Protext – PR služby ČTK, https://www.protext.cz/zprava.php?id=41217

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.