Záhada mamutů u pyramid: Egypťané tato zvířata nejspíše znali

Mamut

Najít zvířata, která jsou s historií lidského rodu více spjatá než mamuti, by bylo přinejmenším velmi náročné. Vždyť se jedná o tvory, již jsou s pravěkem přímo spjatí a s touto dobou si je spojují už malé děti. Samozřejmě si je podobně jako my dospělí představují v určité klasické unifikované podobě. Jedná se o velké huňaté zvíře, které nápadně připomíná slona. Málokdo ale ví, že mamutů byla spousta druhů, a to klidně i relativně malí tvorové. Dokonce některé z nich zřejmě znali i starověcí Egypťané.

Lovci mamutů jako jedna z příčin jejich zkázy

Byl to právě člověk, který se stal jedním z nejznámějších predátorů. Vše začalo již před 70 000 lety, kdy se člověk moderního typu začal šířit z oblastí Afriky do celého světa. Samotní lovci mamutů byli nepochybně jednou z příčin zkázy těchto zajímavých tvorů. O těch dalších se vědci přou dodnes. Na vině mohla být také změna klimatu. A kdy vymřela většina mamutů? V poslední z dob ledových, a to konkrétně před 20 až 40 000 lety. V některých oblastech ale mamuti zůstali, nedostali se tam totiž ještě lidé.

Kostra mamutaKostra mamuta: Foto Pixabay

Egypťané zřejmě znali mamuta z Kréty

Z čeho tak lze usoudit? Především z maleb v hrobce, která je stará více než 3000 let. Právě tady najdeme malbu muže vedoucího specifického malého slona majícího velké kly. Vědci se do jisté míry shodují na tom, že se jednalo o trpasličího mamuta označovaného latinsky jako Mammuthus creticus. Ten žil jak na Krétě, tak i na dalších středomořských ostrovech. Co se týká jeho vzhledu, dosáhl výšky pouhých 110 cm a hmotnosti okolo 300 kg. Fakticky se jednalo o zvíře srovnatelné se slůnětem. Vždyť to má okolo 100 kg a měří cca 90 cm. Obecně se uvádí, že tento druh mamuta vyhynul před 7000 lety, pokud se ale jedná o tento druh v Egyptě, stalo se tak nepochybně později.

MamutMamut v Egyptě: Autor An ancient Egyptian: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rekhmire_tomb_elephant.jpg

Spousta jiných mamutů

Dlužni bychom neměli zůstat ani některé jiné durhy mamutů. Klasiku představuje velký mamut srstnatý, který se vyvinul zhruba před 150 000 lety. Známý je také zakrslý druh z Wrangelova ostrova. tady přežívala tato zvířata až do doby před 4000 lety. Podobala se bizonům. Nejstarším mamutem je Mammuthus africanavus, který žil zhruba před 3 miliony let. Podobal se slonům indickým. Na jihu Severní Ameriky žil Mamut kolumbuský (Mammuthus columbi), u něhož jsou známé také trpasličí formy vysoké kolem 1,8 m.

Zdroje info: egypt-today.com, science.org

Mamut: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.