Čedičová hora Lovoš u Lovosic přitahuje turisty jako magnet. Není divu, když je z ní tak krásný výhled na České středohoří

Necelé čtyři kilometry od Lovosic leží v Českém středohoří čedičová hora Lovoš, která je unikátní svou vysokou biodiverzitou. Najdete tu růst a žít řadu chráněných rostlin a živočichů. I proto tu byla v roce 1948 vyhlášena národní přírodní rezervace. Lovoš je atraktivní i pro turisty, kteří se rádi kochají pohledem z vrcholů kopců na okolí.

Vzhůru na Lovoš

Na horu Lovoš se můžete vydat hned po třech turistických trasách – z obce Oparno, z Lhotky na Labem a z Lovosic. Všechny jsou přibližně stejně dlouhé, jejich délka je okolo pěti kilometrů. Nejzajímavější je trasa vedoucí z Oparna, protože je součástí naučné stezky. Ta vede skrz Oparenské údolí, kde se v pravěku těžil kámen na mlýnské kameny – tzv. žernovy.

Po celé trase je možné sledovat vzácné druhy rostlin – třemdavu bílou (kvete od května do června) nebo lilii zlatohlávku (kvete od června do srpna). Naučná stezka má celkem dvanáct zastavení s informačními tabulemi. Je schůdná prakticky celoročně s přihlédnutím k aktuálnímu počasí.

Lovoš má dva vrcholy. Hlavní je vysoký 573 metrů, říká se mu Lovoš, a pak menší Malý Lovoš neboli Kybičku vysokou 490 metrů.

Zřícenina hradu Oparno. Foto autor: Juan de Vojnikov; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hrad_Oparno,_ruiny_uvnit%C5%99.JPG

Zřícenina hradu Oparno

Kousek od obce Oparno se nachází zřícenina stejnojmenného hradu z první poloviny 14. století. Založil ho Smil z Vchynic a jeho potomkům patřil do začátku 16. století. Pak se o hradu píše jako o pustém. Hrad patřil k typům z plášťovou zdí, dodnes je částečně zachovaná. Dochovalo se také cimbuří a z paláce pak klenutá spodní úroveň. Hrad je chráněný jako národní kulturní památka. I když se jedná o zříceninu, stále je cílem výletníků nejen pěších, ale také těch na kolech.

Na zříceninu se dostanete po zeleně označené stezce pro pěší z Malých Žernosek, případně od železniční stanice v Oparnu.

Zdroj: https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-lovos/; https://www.hrady.cz/hrad-oparno-oparno/texty?tid=4926&pos=1000

Hora Lovoš od dálnice. Náhledové foto autor: Mirek256; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lovo%C5%A1_s_d%C3%A1lnic%C3%AD.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.