snih

Do Česka se opět řítí ledová fronta. Víme, kde všude budeme díky Bestii z východu odhrabávat sníh a jak ovlivní víkend

Připadá vám, že letošní zima se ještě nestačila pořádně projevit? Pak tentokrát už svůj názor docela jistě změníte. Žene se na nás totiž Bestie z východu. Ano, jde o skutečný název jevu, který na naše území přinese opravdu nízké teploty a spoustu sněhu. Vysvětlíme vám, jak vzniká a co od něho čekat.

Zatímco teď tohle bílé nadělení řádí ve Skandinávii, začátkem týdne se přiřítí i k nám. A to doslova. Bestie z východu totiž přináší mrazivý arktický vzduch. Není divu. Vzniká totiž ve chvíli, kdy se nad Arktidou a Skandinávií zformuje vyšší tlak, který dá do pohybu masy studeného vzduchu, nacházející se na východě a severovýchodě Evropy. A ten nezamíří nikam jinam na na západ a do středu Evropy. Můžeme se tedy těšit na opravdovou bílou jízdu.

O víkendu se můžeme těšit na ledovku

Tento víkend však bude ještě poměrně klidný. Nabídne denní teploty v rozmezí -3 stupně až + 7 stupňů. Na některých místech však může řidičům situaci zkomplikovat vytvářející se ledovka. Ovšem už od pondělí se opravdu máme na co těšit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Studené nadělení přijde od severu

Pokud bydlíte v „horní“ části republiky, můžete se už v pondělí těšit na -8 stupňů Celsia, zatímco jižané si budou stále ještě lebedit při +2 stupních jako o víkendu. Úterý pak i teploty na jihu srazí maximálně k nule. Na teplé předjaří tedy zapomeňme. Naopak, zima se nás bude ještě nějaký ten čas držet zuby nehty.

Kolik sněhu můžete napadnout? Meteorologové jsou optimističtí

A jak to bude se sněhem na horách a v nížinách? Meteorologové předpovídají, že se teploty v regionu západní a střední Evropy mohou dostat až k -20 °C, takže sněhová nadílka tu určitě chvíli vydrží. Kolik jí bude se ovšem ještě musíme nechat překvapit. Tak daleko spolehlivé meteorologické modely ještě nesahají. Podle všeho to však bude tentokrát opravdu stát za to.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

17 komentářů

 1. Jan Marek Odpovědět

  Titulek: „VÍME, KDE VŠUDE BUDEME DÍKY BESTII Z VÝCHODU ODHRABÁVAT SNÍH“
  Konec článku: Sněhová nadílka tu určitě chvíli vydrží. Kolik jí bude se ovšem ještě musíme nechat překvapit. Tak daleko spolehlivé meteorologické modely ještě nesahají.
  Ubozí novináři, vy za to asi opravdu nemůžete. Jako vždy, článek o ničem. Hlavně aby přilákal čtenáře. A tomu říkáte seriózní novinařina? Jenom prachobyčejný bulvár. 🙁

 2. Kateřina Jandová Odpovědět

  Otázka v titulku???
  KOLIK SNĚHU MŮŽETE NAPADNOUT???
  Řekla bych, že kolik chcete!
  Autorka článku zřejmě napadá sníh na své zahradě nožem, horkou vodou, pěstmi, možná i střelnou zbraní, ale na studenou frontu to evidentně nemá žádný vliv. 😀

  1. Edyk Odpovědět

   Ano chce to rejpnout do východu i při předpovědi počasí. Je ubohé kam všude se tahá politika. Sněžení a mráz přijde ze severu.

 3. Jarda z Příbrami Odpovědět

  Vážení páni a pí.novináři.Musím s lítostí konstatovat,že je mi Vás nesmírně líto.Žijeme v klimatickém pásmu,kde se střídají čtyři roční období.V zimě bývá sníh a mráz,na jaře bývají povodně a kvetou louky,v létě se koupeme, jsou bouřky, sbíráme ovoce a jiné plody.Na podzim vybíráme brambory,pouštíme draky,padá listí a opět se těšíme na klid v přírodě,pokud tam ovšem nepřijedou pražská stěhovavá sarančata .
  To už opravdu nemáte nic o čem by se dalo něco zajímavého napsat? To samé se týká našich „žabičkářů“ meteorologů.Líbí se mi jak nás skoro s pláčem upozorňují : varují před deštěm,varují před horkem,varují před nedostatkem vody ve studních,smogem a mnohá jiná varování.Jen jsem od nich ještě neslyšel to zásadní. Varujeme Vás,že Vás varujeme.Zdravím všechny novinářské vyděšence a Žabičkářům ZDAR! Věřteže my si s tím co přide a bude, jistě poradíme.

 4. Vena Odpovědět

  Ale dělá to dobře. Klikli jste a ty komentáře,na ty už hází bobek. Máte čumět na CHMI a nečíst kdejakou kravinu.

 5. Michal Odpovědět

  Nestrašte-jedna bestie z východu už přitáhla 21.8. 1968 !!! A na pozvání a poštvání českých komunistů ! Proto jsou tato individua, tolik nenáviděná ! Alespoň naší,starší generací !! /Mimo těch komunistických sviní/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *