Kelčský Javorník: Unikátní pohled z rozhledny na nejvyšším vrcholu Hostýnských vrchů

Pohled z Kelčského Javorníku

Rádi byste si užili skvělý výlet na některou z tuzemských rozhleden? Proč ne? Počasí se pomalu začíná dostávat do turistického režimu a vysoké teploty postupně mizí. Toho jsme také využili, i když nakonec vcelku teplo bylo, a vyrazili na nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů. Kelčský Javorník se tyčí nadmořské výšce 865 metrů a pohledy z vrcholu si můžete skvěle okořenit tím, že vystoupáte na 35 metrů vysokou rozhlednu, která je svou dřevěno-kovovou konstrukcí a tvarem naprosto unikátní. My popíšeme náš výlet tak, jak probíhal. Vydat se dá na Kelčský Javorník z různých směrů. My jsme se vydali z Tesáku.

Tesák jako ideální start

Start naší trasy byl na Tesáku. Tato menší osada se nachází nad Bystřicí pod Hostýnem, odkud jsme vyrazili autobusem. Úplný začátek výletu byl v Holešově. Odjezd vlaku ve 12.18 hodin. Vzhledem k ukončení výletu v Rajnochovicích a spojům odtud jsme se vydali v neobvyklou dobu po poledni. Oběd v turistické chatě na Tesáku byl solidní. Kančí speciality dodaly sílu. Vyrazili jsme tedy směrem Kelčský Javorník. Trasa je dlouhá 4,5 km. Ač je rozdíl v nadmořské výšce mezi Tesákem (750 mn.m) a vrcholem Kelčského Javorníku jen něco málo přes 100 m, trasa je vcelku členitá.

Chata Tesák

Cesta na Javorník

Čerňava

V zajetí muchomůrek růžovek

 

Tak ty se nacházely skoro všude, a to mnohdy v opravdu unikátních provedeních. Z Tesáku jsme vyrazili Cestou bojovníků za mír po žluté značce. Po krátké rovinaté trase začal solidní výšlap na Čerňavu. Poté už byla trasa vcelku solidní, spíše z kopce, což se změnil pod památníkem na Jehelníku. Odtud už to bylo na vrchol jenom 700 metrů. Docela pohoda, stoupání pod Javorníkem už nebylo nijak náročné. Vrchol s minimem lidí, okolo rozhledny čisto, dokonce je tady k dispozici i WC.

Jehelník

Kelčský Javorník

Kelčský Javorník rozcestník

Pohled z Kelčského Javorníku

Tristní pohledy na lesy u Rajnochovic

 

Dolů jsme vyrazili směrem po zelené na rozcestí Pod Černou bařinou. Pěkná trasa vedoucí hodně z kopce. Už před tímto rozcestím jsme ale viděli katastrofu, kterou ve zdejších lesích spáchal kůrovec. Šli jsme fakticky mezi holými pláněmi. V Rajnochovicích jsme byli po uražení něco málo kolem 4,3 km. Cíl jsme měli v hostinci Ve Dvoře, který se nachází hned u autobusové zastávky Rosošné. Odtud jsme nakonec vyrazili autobusem v 18.25 na vlakové nádraží do Rajnochovic. Odtud už vlakem opět do Holešova. Tady jsme byli v 19.15. Pohodový půldenní výlet za námi.

Chata po cestě

Kúrovec

Rajnochovice

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.