Krásy Íránu i jeho nebezpečí. Co všechno vás může potkat?

Írán

Nejde jen o vyprahlou scénu Středního východu, někdy vás zde zastihne chladné klima na hranicích Kyrgyzstánu a Tádžikistánu a velmi pravděpodobně několik sněhových bouří, které by znemožnily průchod horskými sedly.

Podívejte se na národ, který si prostřednictvím médií vysloužil nelichotivá označení. Údaje jsou útržkovité, pravidelně se vymykají a vzhledem k tomu, co se na Středním východě již dlouho děje, tragicky jen nepříznivě dokreslují celkové okolnosti na pohled na tuto lokalitu. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je sbalit se, hodit si na záda batoh a jít se do toho zapojit sám… je to způsob, jak si můžete udělat nezkreslený obrázek o lokalitě.

Divoké mraveniště

Při příjezdu do hlavního města Teheránu si připadáte jako v mraveništi. Od časného rána se to tu hemží auty, motorkami a neuvěřitelnou spoustou lidí. Obrovská města jsou labyrintem plného spěchu, čistotě, vůni, zvuků, uhýbání, křiku, přemlouvání, hnědého oparu. Vše je obklopeno všeobjímající hřebeny. V obchodním centru se člověk může ztratit na celý den, čajovny, kde může ocenit prostředí nefalšovaného orientu s dýmkou a sklenkou tmavého čaje, a Íránci, kteří jsou neustále ve skvělé náladě, mávají a usmívají se.

Co máte po ruce

Je z megalopole pod nejvyšším svahem v Íránu. Mýty opředený a bezpochyby nejpozoruhodnější svah v rámci celé země a nepochybně i Středního východu, 5610 m nad hladinou oceánu, tyčící se Damavand. Cesta na úpatí hory trvá přibližně 1,5 hodiny pohodlné jízdy v klimatizovaném autobuse. Stoupání nahoru a dolů ve skvělých podmínkách nezabere více než 4 dny.

Vzhůru na Kaspik

V Amolu můžete strávit dva večery, čehož lze využít a hned po obědě se vydat do městečka Mahmudabad v těsné blízkosti moře. Nejvíce vás nadchne koupání v Kaspickém moři. Chvilku se poflakujte na pobřeží, dívejte se na hladký až nahnědle zbarvený oceán, tu a tam někdo poskakuje ve vlnách.

Předtucha ticha

Okuste, co všechno by tento nepředstavitelně odlišný národ mohl nabídnout. Vzhledem k tomu, že Dasht-e Kavir, největší íránská poušť, se nachází hodinu jízdy od Kášánu, není moc co dělat. A pokud se chystáte do pouště, spěte tu pod stanem. Postavte si univerzální domečky pod písečným stoupáním a kochejte se naprostým tichem, které přeruší zrnka písku, jež občasný vítr hází všude kolem.

Íránská poušŤ
Foto: Pixabay

Během dopoledne, za rozbřesku, se hlubokým a chladným pískem můžete prodrat do stoupání, abyste mohli další dvě hodiny pozorovat a zachycovat, co vítr bezvadně odkryl. Zářivá barva písku a vyvýšeniny všech tvarů, kam až oko dohlédne, bezesporu nejzajímavější a nejúžasnější den v Íránu!

Tajuplná krása

Írán na vás udělá silný dojem a vryje se vám hluboko do paměti. Máte chuť šlapat po horách? Smýt ze sebe pot a odpočinout si u moře? Putovat po písečných dunách? Nebo se nechat unášet orientálním prostředím bazarů a čajoven? Byla by škoda nedat této tajuplné zemi šanci.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestovatele.cz

Náhledové foto: Pixabay