Krásy Íránu i jeho nebezpečí. Co všechno vás může potkat?

Írán

Nejde jen o vyprahlou scénu Středního východu, někdy vás zde zastihne chladné klima na hranicích Kyrgyzstánu a Tádžikistánu a velmi pravděpodobně několik sněhových bouří, které by znemožnily průchod horskými sedly.

Podívejte se na národ, který si prostřednictvím médií vysloužil nelichotivá označení. Údaje jsou útržkovité, pravidelně se vymykají a vzhledem k tomu, co se na Středním východě již dlouho děje, tragicky jen nepříznivě dokreslují celkové okolnosti na pohled na tuto lokalitu. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je sbalit se, hodit si na záda batohhodit si na záda batoh a jít se do toho zapojit sám… je to způsob, jak si můžete udělat nezkreslený obrázek o lokalitě.

Divoké mraveniště

Při příjezdu do hlavního města Teheránu si připadáte jako v mraveništi. Od časného rána se to tu hemží auty, motorkami a neuvěřitelnou spoustou lidí. Obrovská města jsou labyrintem plného spěchu, čistotě, vůni, zvuků, uhýbání, křiku, přemlouvání, hnědého oparu. Vše je obklopeno všeobjímající hřebeny. V obchodním centru se člověk může ztratit na celý den, čajovny, kde může ocenit prostředí nefalšovaného orientu s dýmkou a sklenkou tmavého čaje, a Íránci, kteří jsou neustále ve skvělé náladě, mávají a usmívají se.

Co máte po ruce

Je z megalopole pod nejvyšším svahem v Íránu. Mýty opředený a bezpochyby nejpozoruhodnější svah v rámci celé země a nepochybně i Středního východu, 5610 m nad hladinou oceánu, tyčící se Damavand. Cesta na úpatí hory trvá přibližně 1,5 hodiny pohodlné jízdy v klimatizovaném autobuse. Stoupání nahoru a dolů ve skvělých podmínkách nezabere více než 4 dny.

Vzhůru na Kaspik

V Amolu můžete strávit dva večery, čehož lze využít a hned po obědě se vydat do městečka Mahmudabad v těsné blízkosti moře. Nejvíce vás nadchne koupání v Kaspickém moři. Chvilku se poflakujte na pobřeží, dívejte se na hladký až nahnědle zbarvený oceán, tu a tam někdo poskakuje ve vlnách.

Předtucha ticha

Okuste, co všechno by tento nepředstavitelně odlišný národ mohl nabídnout. Vzhledem k tomu, že Dasht-e Kavir, největší íránská poušť, se nachází hodinu jízdy od Kášánu, není moc co dělat. A pokud se chystáte do pouště, spěte tu pod stanem. Postavte si univerzální domečky pod písečným stoupáním a kochejte se naprostým tichem, které přeruší zrnka písku, jež občasný vítr hází všude kolem.

Íránská poušŤ
Foto: Pixabay

Během dopoledne, za rozbřesku, se hlubokým a chladným pískem můžete prodrat do stoupání, abyste mohli další dvě hodiny pozorovat a zachycovat, co vítr bezvadně odkryl. Zářivá barva písku a vyvýšeniny všech tvarů, kam až oko dohlédne, bezesporu nejzajímavější a nejúžasnější den v Íránu!

Tajuplná krása

Írán na vás udělá silný dojem a vryje se vám hluboko do paměti. Máte chuť šlapat po horách? Smýt ze sebe pot a odpočinout si u moře? Putovat po písečných dunách? Nebo se nechat unášet orientálním prostředím bazarů a čajoven? Byla by škoda nedat této tajuplné zemi šanci.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestovatele.cz

Náhledové foto: Pixabay