Pozor na cestování pod paprsky slunce – zvyšuje riziko melanomu. Jejich počet stále vzrůstá

Opalovací krém

Sluneční paprsky nemusí být jen příjemným společníkem na cestě – naopak, představovat mohou i značné riziko. O tom svědčí i čísla z poslední akce, která se tomuto riziku věnuje.

Posuďte sami: Celkem 6483 zájemcům vyšetřili pigmentová znaménka lékaři během bezplatné preventivní akce Spolu proti melanomu, která se konala v 15 velkých městech České republiky. A množství lidí, které odeslali k dalšímu vyšetření bylo poměrně vysoké.

Větší riziko, než si myslíte

Podezřelý nález byl totiž zachycen u 399 pacientů, tedy u více než šesti procent vyšetřených. A 6 % rozhodně není malé číslo. Kampaň Spolu proti melanomu byla spojená s doprovodnými akcemi v oblasti zdravého životního stylu a konala se již popáté. Nabídka míst, kde se lidé mohli nechat otestovat, byla velmi široká.

Opalovací krém

Foto: Pixabay

Nabídku mohli využít lidé ve městech Olomouc, Prostějov, Plzeň, Znojmo, Jihlava, Zlín, Kroměříž, Liberec, Kladno,České Budějovice, Frýdek-Místek, Ostrava, Tábor, Opava a Havířov. Mimochodem – pokud byste chtěli tuto akci navštívit, nemusíte se příště bát. Vyšetření probíhalo ve třech oddělených ordinacích ve speciálním stanu s potřebným soukromím pro vyšetření.

Jak vypadá vyšetření melanomu

A jak celý proces funguje? Během letošní kampaně pojišťovna ČPZP, která za celým projektem stojí, spolupracovala se 46 lékaři. Ti bezbolestně vyšetřovali pacienty ručním dermatoskopem. Opravdu tedy nejde o nic, čeho byste se měli obávat. A ty pacienty, u nichž měli podezření na výskyt kožního nádoru nebo jiného závažného zdravotního problému, posílali k dalšímu odbornému vyšetření. Za několik minutu svého času tak mohl každý zájemce získat ujištění o tom, že jsou všechna jeho znaménka v pořádku – a pokud tomu tak nebylo, ihned mu byla doporučena pomoc.

Zdroj: Bezplatné vyšetření odhalilo 399 podezřelých znamének | Protext – PR služby ČTK, https://www.i60.cz/clanek/detail/30714/pozor-slunce-schovejte-se-tento-trend-poslednich-let-je-nesmyslny

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.