Praha: Malé městečko v americkém státě Texas pomalu vymírá

Hlavní město Praha má až v dalekém americkém státě Texas svého jmenovce. Nachází se v okrese Fayette County asi 85 kilometrů od města Austin. Čím je zajímavé?

Texas. Foto: Pixabay

Když se z Mulberry stala Praha

Historie texaské Prahy se začala psát v roce 1854, kdy ji založili čeští přistěhovalci, a to na místě původní osady Mulberry, zvané Hottentot. Prý podle toho, že v jejím blízkém okolí se nacházeli psanci. Prvním českým přistěhovalcem, který vstoupil do této osady, byl Mathias Novak. Koupil si zde půdu a vybudoval na ní dům. To zlákalo k přistěhování další krajany. O čtyři roky později přejmenovali Mulberry na Prahu. Následovaly roky pro novou osadu celkem úspěšné. Praha útěšně rostla, byl postavený malý kostelík, veřejná škola. V 80. letech 19. století se v texaské Praze uživili tři obchody a restaurace, fungovala tu i pošta a česká katolická škola.

Konkurence zvaná Flatonia

Southern Pacific Railroad stavěla zdejší železnici, ale k osadě Praha se jí koleje pokládat nechtělo. Obešla ji ve vzdálenosti jeden kilometr. To mělo pro Prahu fatální následky. Po roce 1873 totiž začala postupně upadat. A to i vlivem nového městečka Flatonia, které bylo postavené nedaleko kolejí, a mělo tak lepší strategickou pozici. To odlákalo řadu podnikatelů z Prahy. Zatímco v 80. letech 19. století žilo v Praze na 700 obyvatel, později se počet ustálil na 100 a v roce 1968 jich měla jen 25. Není divu, že kvůli tomu byla uzavřena pošta, pak i škola.

Smutné prvenství

Z dochovaných památek je možné v Praze narazit na malovaný kostelík Panny Marie, který byl postavený ve stylu americké gotiky. Každoročně se v jeho okolí v polovině srpna pořádá Praha Fest s českou polkou a českými koláči.

Během druhé světové války pražští muži narukovali do války. A texaská Praha si na své konto zapsala smutné prvenství. Vzhledem k počtu obyvatel měla totiž nejvíce padlých vojáků. Oběti zde pak připomínají tři kapličky.

Zdroj info: mapy.cz, wikipedie.cz

Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Larry D. Moore / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:St_marys_church_of_the_assumption_2008.jpg

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.