Australopithecus sediba

Prapředkové se zřejmě živili dřevem a kůrou

Tradičně se ve školách učí, že lidé se vyvinuli z jednoduchých organismů. Vše začínalo jednobuněčnými a postupně se dostali přes opice až do současné podoby. V každém případě se hovořilo v souvislosti s hlubokým pravěkem o dobách sběračů a následně lovců či hospodářů. Takže v podstatě víme, čím se živili. Ne všechno ale byla zřejmě pravda. Zajímavosti se vyrojily hlavně okolo vyhynulého druhu prapředka člověka označovaného jako Australopithecus sediba.   

Australopitékové jedli kůru a dřevo

Zmiňovaný prapředek člověka jedl kůru a dřevo. Samotná kůra byla zřejmě dostatečně výživná, nicméně živil se i dalšími přírodními produkty. Takto tvrdá potrava nebyla doložena u žádného jiného druhu, který patřil k Australopitékům.

Lebka Australopitéka

Lebka Australopitéka: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Druh žijící na jihu Afriky

Kde vlastně samotní Australopitékové žili? Na jihu Afriky. Dělo se tak zhruba před nějakými dvěma miliony let. Fakt, že se živili kůrou a dřevem je podpořen tvrzením vědců. Antropoložka Amanda Henryová hovoří o tom, že vědci postupují jako zubaři. Zabývají se zkoumáním fosilizovaného zubního kamene odstraněného z povrchu zubů. Analýza sedimentů označovaných jako fytolity prozrazuje skladbu jídelníčku těchto tvorů.

Australopithecus

Australopithecus: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Kousavý Australopithecus

Antropoložka hovořila o tom, že i druh s největšími čelistmi Australopithecus boisei se živil měkčí stravou rostlinného charakteru. Australopithecus sediba trávil hodně času v korunách stromů, přesto už dokázal chodit vzpřímeně. Jejich jídelníček se zřejmě podobal tomu, jaký mají aktuálně šimpanzi. Samotné fosilie čtyřech pralidí byly objeveny v roce 2008. Stalo se tak v jihoafrické jeskyni Malapa ležící nedaleko Johannesburgu.

Australopithecus sediba: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

8 komentářů

 1. Kazda Odpovědět

  Dobrý den,
  Mohl jste například čerpat z více zdrojů, aby zpráva nebyla tak strohá a snad by
  směřovala i k nějakému možnému závěru.
  Kazda

 2. Vladislav Odpovědět

  Mám za to, že žádný Australopithecus, zrovna tak jako šimpanzi či jiní živočichové druhu homo nejedl kůru a dřevo.
  Je to výživné jen pro přizpůsobený hmyz a ne pro savce. Jistota, že věda pozná fozilizovanou kůru v zubním kameni Australopitheca není podle mě dost přesvědčivá. Pokud zkoumali zubní kámen, tak úvaha, že Australopithecus se živil kůrou je předčasná. Tento hominid již používal nástroje jak kamenné, tak zcela jistě i dřevěné, které se neměly jak uchovat. Mezi nejčastější nástroj patřily zuby, které mohly přidržet větev, zatímco ruce sbíraly ovoce. Také je možné, že ve velkém suchu žvýkáním rostlin získávali jejich míz. Když se člověk zamyslí, napadne ho mnoho teorií, proč tito hominidé měli v zubním kameni kůru. Jejich strava to ale asi nebude a o výživě z dřeva by mohli vyprávět naši nedávní předci, kteří v dobách hladu přidávali do chleba k mouce mleté dřevo.
  Kdyby to bylo výživné, tak nám takovou směs dodnes prodávají Babišovy mlýny Odkolek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *