Rak mramorovaný

Rak mramorovaný přenáší mor: V Praze vypustili rybník

Invazivní druhy živočichů jsou bezesporu pro ty tuzemské velmi nebezpečné. Často se hovořilo třeba o psíku mývalovitém. Označovaný je také lidově jako mývalovec. Nyní je vcelku nasnadě zvíře žijící ve vodě, a to rak mramorovaný. Tento nepůvodní druh se dostal do rybníka v Dolních Chabrech, načež muselo dojít k jeho vypuštění. Tento rak je totiž velmi nebezpečný pro raka kamenáče a raka říčního. Přenáší totiž mor.

Několik stovek kusů

Rybník byl vypuštěn na konci minulého týdne a vše řešil jednak magistrát hlavního města a jednak specialisté z expertů z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, fakulty rybářství ve Vodňanech. V rybníku se našlo několik set kusů raků. Žádná jednoduchá práce to nebyla. Rybník se musel nejen vypustit, ale došlo i k vyčerpání další vody a následně k prohledání míst pod kameny a samozřejmě různých malých děr a škvír, které se nacházely v oblasti hráze.

Rybník zatím zůstane zcela vypuštěný

Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR hovořil o tom, že rybník zůstane přes zimu vypuštěný. Dostane tak šanci k tomu, aby kompletně vymrzl. Samotní raci se do rybníka dostali asi kvůli nezodpovědnému chovateli. Jen krátká doba jim stačila k tomu, aby vznikla vcelku solidní populace těchto živočichů.

Američtí raci zabijáci

Rak mramorovaný podobně jako jiné druhy amerických raků přenáší mor. Dokáže tak zlikvidovat jak raka říčního, tak i raka kamenáče. račí mor je v podstatě plísňovým onemocněním, jež nemá s našimi raky slitování. Akvaristé raka mramorovaného mají rádi jednak díky jeho zbarvení a jednak také pro celkovou nenáročnost chovu tohoto zvířete. Jinak se rak mramorovaný také vcelku rychle množí. Vajíčka tito raci produkují již po 5 měsících po narození. Aktuálně se prověřuje i okolí rybníka a na jaře do něj budou nasazeny dravé ryby, jako jsou candáti či okouni. Ti patří mezi tradiční nepřátele raků.

Rak mramorovaný: Zdroj náhledového obrázku commons.wikimedia.org

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *