koz1

Tam, kde kozy šplhají po stromech…

… Existuje jen jedno jediné místo, kde se takovou podívanou můžete pokochat. Musíte se ale vypravit do Maroka na tamní stromové plantáže argánie trnité. Že vám tenhle název něco říká? Samozřejmě, arganový olej je dnes ceněn v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu.

Ne nadarmo se mu říká také marocké zlato. A co má společného s kozami? Inu tahle zvířata a argánie tvoří nerozlučný pár. Aby totiž semena této trnité krásky vyklíčila, musí projít trávicím traktem koz. A kozám to nevadí, plody argánie (vzhledem připomínající olivy) jim docela chutnají a neváhají za nimi proto vyšplhat až vysoko do koruny.

Za argánií jedině do Maroka

Argánie trnitá (Sideroxylon spinosum, syn. Argania spinosa) alias dvojčet trnitý je velmi odolný strom. Nevadí jí vysoké pouštní teploty ani nedostatek vláhy. Ovšem daří se jí pouze v Maroku, pokusy o její cílené pěstování všude jinde víceméně ztroskotaly, i když dnes svítá naděje alespoň v Izraeli.

Z plodů je lisován ceněný arganový olej a mnozí turisté jezdí do Maroka právě jen kvůli němu. Ten ručně vyráběný je totiž nejcennější, a i když stojí poměrně hodně, pořád jde jen o zlomek toho, kolik zaplatíte u nás. A navíc pozorovat berberské ženy při práci, případně se nechat pozvat na malé občerstvení do místní vesnice, také stojí za to.

Marocké kozy jako nevšední atrakce

Ale zpátky ke kozám horolezkyním. Argánové stromy jsou posvátné (a mimo jiné chráněné také patronátem UNESCO), takže jediný, kdo po nich musí šplhat, jsou právě kozy. A to navíc jen v době dozrávání plodů. Jde o vděčnou turistickou atrakci, ovšem dejte si pozor.

Jestli bude v okolí „kozího stromu“ stát farmář a vybírat poplatek za jeho zvěčnění, zbystřete. Pokud stojí zvířata na plošinkách z větví, neskáčou a vypadají bídně, jde prakticky jistě jen o naaranžované a týrané tvory, bez přístupu k jídlu i vodě. Něco takového rozhodně podporovat nedoporučujeme, to už je lepší nevšední fotografii oželet.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *