Vrtulník na sjezdovce v Jeseníkách: Lyžaři většinou přecení své síly

Zraněný lyžař

Zima je v plném proudu a sjezdovky se zaplňují lyžování a snowboardování chtivými lidmi. To je jedině dobře, jelikož po nuzné loňské sezoně zlikvidované covidem-19 se mohou nyní provozovatelé vleků finančně zahojit. Budiž jim přáno, nicméně se spoustou lidí samozřejmě roste také riziko úrazů. Aktuálně utrpěli velmi nepříjemná zranění dva lidé na sjezdovkách v Jeseníkách a jejich podhůří.

Poranění bérce v Miroslavi

Vrtulník letěl v sobotu pro chlapce do lyžařského střediska Miroslav nacházejícího se nedaleko obce Lipová Lázně. Po pádu na lyžích si způsobil poranění bérce. Následně byl po prvotním ošetření na místě letecky transportován do Dětské nemocnice FN Brno Černá Pole. Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková konkrétně uvedla: „Při pádu na sjezdovce utrpěl poranění bérce. Po stabilizaci zdravotního stavu byl letecky transportován do Dětské nemocnice FN Brno Černá Pole.“  

Úraz ženy ve Stříbrnicích

Na sjezdovce ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku utrpěla úraz žena středního věku. Konkrétně se jednalo o zranění v oblasti stehna. „Záchranáři provedli u pacientky základní vyšetření, následně použili vakuovou matraci k imobilizaci těla a aplikovali léky proti bolesti,“ dodala Mikisková.

Příčin je hned několik

Tou hlavní je pochopitelně podcenění svých schopností. Lidé se mnohdy vydávají ze svahů vysokou rychlostí. Ne vždy musí být terén precizně upraven. Především v odpoledních hodinách už je třeba počítat s nahrnutým sněhem a místy, která jsou silně zledovatělá. Odkryje se horní vrstva a prašan pokrývající povrch je pryč, zbude už jen umělý zmrzlý sníh. mnohdy je na sjezdovkách spousta lidí, a tak je třeba být opatrný a předně se dívat, jestli někdo nejede. Třeba snowboardisté, kteří se učí, často vyjíždějí od okraje sjezdovky a zapomenou se podívat nahoru. Tak jako tak je třeba být opatrný a dodržovat lyžařské desatero.

Zdroje info: zzsol.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.