Začátek lyžařské sezony ve Špindlu: Obleva a absence zahraničních turistů

Lyžařka

Tak už je to pomalu tady. Lyžařská sezona se rozjíždí. Ospale, s covidem a přísnými opatřením. Milovníci zimních sportů jsou už zcela jistě natěšení, nicméně začátek je přinejmenším hodně rozpačitý. A není se čemu divit. Vždyť vlekaři mají nyní poměrně hodně komplikovanou situaci. Vcelku dlouhá obleva dokázala značně ukrojit ze zásob sněhu, jež byly vyrobeny. Kontrast hnědých svahů a bílých pruhů je nejenom v Krkonoších opravdu znatelný.

Kolik skiareálů se o víkendu otevře, ještě není jasno

Ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot hovořil o tom, že se bude jednat v rámci celé České republiky o desítky areálů, nicméně maximálně jich bude zřejmě třicet. Většina z nich ale s žádnou velkou návštěvností během víkendu nepočítá. Budou se naopak spíše snažit šetřit množství vyrobeného sněhu, který je na hromadách u většiny sjezdovek, na vánoční svátky. 

Nejen v Krkonoších se lanovky rozjedou

Přesně tak, lyžovat mohou lidé ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou či v Jánských Lázních. Jinak je možné počítat s dalšími nejznámějšími středisky v celé naší zemi. Jmenovat bychom mohli třeba šumavský Špičák, beskydskou Bílou nebo třeba krušnohorský Klínovec. 

Zmizí zahraniční hosté

Velmi nepříjemná situace. V zimních střediscích se budou muset spolehnout na tuzemskou klientelu. Třeba v takovém Špindlerově Mlýně to už nebylo zvykem ani náhodou. Půjde samozřejmě o jednodenní hosty. Hotely a restaurace budou zavřené. Maximálně bude k dispozici výdejní okénko.

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn: Zdroj obrázku Pixabay.com

Fronty budou dlouhé jen vizuálně

Bezpečnostní opatření budou skutečně velmi přísná. Koridory se řeší jako jednostopé a vyznačují se dvoumetrovými vzdálenostmi. Rozestupy zajistí samozřejmě délka lyží. Určitě nebudete chtít, aby vám po nich někdo šlapal. Fronty tedy budou vizuálně vcelku dlouhé, nicméně vše by mělo docela solidně odsýpat. Samozřejmostí bude také pravidelná desinfekce. Kontrolovat vše bude policie.

Návštěvnost v řádu stovek lidí

Třeba v takovém Špindlu se počítá se stovkami lidí. V provozu bude modrá sjezdovka dostupná z Hromovky a Svatého Petra. Medvědín bude jezdit pouze pro pěší turisty. Nejistá sezóna holt začíná a uvidíme, jak se budou mít věci dál. Areály by měly alespoň pokrýt náklady, jež jsou nemalé.

Lyžařka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.