Středohoří

Kokořínsko

Pro CHKO Kokořínsko jsou typické pískovcové rokle, skalní kokořínské pokličky nebo labyrinty. Narazíte tady však i na kopce sopečného původu, které zůstali tak nějak zapomenuty. A které že to jsou? To se dozvíte v následujícím článku, který vám snad bude inspirací pro výlet na Kokořínsku.

Maršovický vrch

Dominantou této krajiny je protáhlý hřbet Maršovického vrchu, který se nachází západně od Máchova jezera. V současné době zde, ale probíhá těžba kamene a tak lom trochu zastiňuje  Maršovický vrch, co se dominantnosti týče. Pod Maršovický vrch do sedla se dostanete buď po červené nebo zelené stezce od  nádraží Staré Splavy.  Stezka je dlouhá zhruba 5 kilometrů. Poté se vydáte lesem západním směrem k hraně lomu. Odtud se otevírá krásný výhled na Lužické hory, České středohoří a samozřejmě na okolo Máchova jezera.

Šedina

Asi 2 kilometry jihovýchodním směrem od Maršovického vrchu ční vulkanický suk nazývaný Šedina, který je typický svým nepravidelným tvarem.  Tento vrch nevypadá sice příliš lákavě a to ani turistické mapě, podle které má být údajně rozhled do daleka hned ze dvou bodů.  Kuriózní na to však je, že dvě značené trasy v masivu míjí vrchol a ještě se míjí i navzájem.  Obě trasy sice míjí Šedinu, ale na druhou stranu zpřístupňují vyhlídky na skalních terasách. Spatřit můžete, třeba čedičový Berkovský vrch, na jehož hrotu se tyčí hrad Starý Berštejn.  Největší část hmoty Berkovského hradu je tvořena pískovcem.  Ovšem nynější podoba byla v minulosti ovlivněna úpravami člověka hlavně kvůli lámání kamene a stavbě hradu.

Velký Beškovský kopec.

Dalším čedičovým vrchem v této krajině je Velký Beškovský kopec. Tento kopec je opravdovou chloubou Kokořínska. Tvarem připomíná asymetrický hřbet s příkrými srázy a směrem na východ pozvolně přechází do Kočičího hřbetu. Z profilu se, ale zase podobá spíše ležícímu vepři. Kopec je převážně tvořen pískovcem a vulkanické horniny najdete pouze až na nejvyšším vrcholu ze západního okraje.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.