Sagrada

Stále budující se Sagrada Familia dostane stavební povolení!

Chlouba Barcelony, Sagrada Familia. Katedrála, která se již 136 let buduje. Jde o jednu z nejvíce navštěvovaných katalánských i španělských památek. Na začátku roku 2019 asi konečně dostane stavební povolení. V minulých týdnech podepsala starostka Barcelony dohodu s šéfem nadace, která tuto památku spravuje.

Historická dohoda

Ada Colau podepsala tuto dohodu s tím, že ji označuje za historickou. Ujednání předpokládají, že nadace, která katedrálu spravuje, dostane během dekády asi 36 milionu eur (což se blíží jedné miliardě korun). Prostředky se mají použít na veřejnou dopravu a úpravu okolí Sagrady Familia. Z celkové částky se má sedm milionů eur investovat do studie, která bude zkoumat možnost vybudování zastávky metra přímo u vstupu k chrámu. A protože tuto památku navštíví v průměru asi 12 tisíc lidí, ani nepřekvapí, jaké cifry zde létají.

Dostavěna z jedné pětiny

Tato bazilika s pěti loďmi je opravdu architektonický skvost. Nadšenci asi neunikne například použití parabolického a hyperbolického oblouku, namísto opěrných pilířů. Podle odhadů by měla být Sagrada Familia dostavěna asi v roce 2026. Na ten rok také připadá sté výročí smrti Anonia Gaudího – autora chrámu. Po dostavbě má mít 18 věží a nejvyšší z nich má mít celých 170 metrů. Od teď tedy bude stavba pokračovat i s příslušným povolením úřadů. Celá stavba ukazuje na Ježíšův život. 12 věží je zasvěceno apoštolům, 4 evangeliím a po jedné Marii a Kristovi (ta bude nejvyšší).

Nutnost navštívit

Pokud tedy budete v katalánském hlavním městě – Barcelona, vedle Nou Campu určitě musíte navštívit i tento chrám. Byl by zločin tak neučinit. A nemusí vás ani mrzet, že není dostavěná. Jednak to dává této památce unikátnost. No, která stavba se staví 136 let až do dneška? Navíc sám Gaudí si nedělal iluze ohledně ukončení všech prací na stavbě. Sám říkal: „Tu dokončí až svatý Josef“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *