Kateřinská jeskyně: Vyrazte za pokladem podzemního světa

Kateřinská jeskyně je jedním z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších podzemních komplexů. Vchod najdete v hlubokém kaňonu Suchého žlebu u Skalního mlýna. Proslavena byla díky pověsti o pasačce a zatoulané ovečce. Jeskyně jako taková je významnou paleolontologickou a archeologickou oblastí!

Prohlídka jeskyně

Začátek prohlídky probíhá kousek od Skalního mlýna. Asi 60 metrů po průchodu se dostanete do největší zpřístupněné jeskyně. Dodnes se mu přezdívá Hlavní dóm. Místnost disponuje vynikající akustikou, proto jsou tu často pořádány hudební koncerty. Odtud cesta pokračuje do Nové jeskyně. Zde se můžete pokochat barevně nasvícenými útvary Čarodějnice a Bambusovým lesíkem. Jedná se opravdu unikátní dílo tvořené hůlkovými stalagmity!

Stále je co objevovat

Člověk by si myslel, že když je jeskyně zpřístupněna od roku 1910, bude prolezena křížem krážem. Ale v roce 2022 byly nalezeny nejstarší jeskynní kresby. Díky sondám se mohli archeologové podívat hlouběji do Bezejmenné chodby. Již předtím bylo v Ledové chodbě nalezeny pozůstatky obratlovců. Nejčastěji šlo o medvědy!

Ale bezejmenná chodba skrývala pozůstatky keramických střepů z dob pravěku a středověku. Kromě toho byly nalezeny tehdejší mince a plechy. Což poukazuje na to, že se zde dříve byla penězokazecká dílna. Tento nález však není ojedinělý. Prvním dochovaným místem byla umístěna v Koněprudských jeskyních v Českém krasu.

Název jeskyně je spjatý s pověstí

Každý příběh má své kořeny a prakticky se nedochová v původním znění. Ale to, co se zachovalo se vypraví následovně. V jedné chaloupce u lesa bydlel pastýř s dcerou Kateřinou. Protože maminka zemřela, musela se dcera o vše starat sama. Když otec odjel do města, ona šla pás ovce. Ale tentokrát šla dál, než byla zvyklá. Jak to v takových příbězích bývá, přišla krutá bouře. Proto ovce nahnala domů, až na jednu, která se zatoulala.

Foto: wikimedia commons, Jerzy Strzelecki https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bambusov%C3%BD_les%C3%ADk01%28js%29.jpg#/media/File:Bambusov%C3%BD_les%C3%ADk01(js).jpg

Kateřina si myslela že slyší cinkot zvonu z jeskyně, a tak tam vstoupila. Jenže když se člověk někam žene, kde to nezná a nedělá si značky, ztratí se. Ať už ovce utekla kamkoli, nenašla ji. A ona sama zůstala vězněm v útrobách země. Než ji tu někdo našel, uběhlo moc času. Její tělo objevil jeden z místních a jeskyně byla pojmenována po ní na její památku.

Příběh je sice smutný, ale i poučný. A i když nejspíš není pravdivý, měli bychom si pamatovat.

Zdroje info: kdyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: wikimedia commons, Jerzy Strzelecki, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kate%C5%99insk%C3%A1_jeskyn%C4%9B_04%28js%29.jpg#/media/File:Kate%C5%99insk%C3%A1_jeskyn%C4%9B_04(js).jpg