Priessnitzův obklad jistě znáte, ale vyplatí se zamířit i do jeho lázní – i v sezóně tu bývá klid
Priessnitzův obklad jistě znáte, ale vyplatí se zamířit i do jeho lázní – i v sezóně tu bývá klid. Do Jeseníků se vyplatí vyrazit nejen za lyžováním a běžkováním, ale také za léčebnou kúrou. Široká škála procedur dělá zázraky.
Jeseníky si většina z nás spojuje jen s krásnou přírodou anebo zimními sporty. V jejich srdci však leží i opravdu nádherné, a přitom neprávem opomíjené lázně.
Priessnitzovy léčebné lázně – do Jeseníků si můžete zajet i pro zdraví
Věděli jste, že na poměrně malém místě v centru Moravy můžete najít hned 80 registrovaných léčivých pramenů? Stačí si zajet do Rychlebských hor a Jeseníků. A právě v těch druhých jmenovaných horách najdete místo, které dokáže jejich ozdravnou sílu využít na maximum – Priessnitzovy léčebné lázně.
Léčivé prameny i unikátní mikroklima
Hory se k léčení nejrůznějších neduhů používaly už od pradávna – jejich unikátní klima je doslova balzámem na dýchací cesty, nervovou soustavu a krevní oběh. A když se vše ještě zkombinuje s léčivou vodou, jde o jasný recept na úspěch.
Právě tento potenciál odhalil v Jeseníku Vincenz Priessnitz. V roce 1822 tu proto založil první vodoléčebný ústav na světě – a slavil s ním velké úspěchy. V roce 1846 dokonce lázně navštívil císař Ferdinand V. a udělil mu za jeho přínos pro zdraví Velkou zlatou občanskou medaili I. třídy.
Dnes výjimečnost tohoto místa dokládá i certifikace JESENÍKY originální produkt®. Slávu tedy zdejší léčivé prameny rozhodně neztratily.
Foto: Pixabay
Kde najdete Priessnitzovy léčebné lázně?
Pokud byste si chtěli zdejší pohodu a širokou škálu léčebných procedur užít, zamiřte do nejvýchodnějšího výběžku Rychlebských hor, konkrétně asi 2 km od města Jeseník. Najdete tu několik lázeňských hotelů a hodně se tu dbá na kombinaci přírodních zdrojů a nejnovějších regeneračních a rehabilitačních metod.
A jestliže se právě nebudete léčit, určitě uvítáte krásné procházky po okolí. Velmi oblíbený je například balneopark – evropská rarita. Jde o léčivý pramen protékající přírodní zahradou s několika informačními zastaveními. Můžete tu zrelaxovat a jako bonus se také něco dozvědět.
Pokud se však do Priessnitzových lázní vypravíte, zjistíte, že Čechů je tu málo. Mnohem častější jsou různé zahraniční jazyky. Svůj podíl na tom má možná trochu horší dostupnost lázní – nebo jednoduše to, že se nachází na Moravě. Kdo ví. Zahraničním hostům však tyto drobné nedostatky zjevně nijak nevadí.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/unikatni-balneopark-v-arealu-priessnitzovych-lazni, https://www.muzeumjesenik.cz/cz/o-nas/40-vincenz-priessnitz.html
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.