Na dovolenou s mazlíčkem – na co určitě nezapomenout
Plánujete letní dovolenou a svého čtyřnohého parťáka berete s sebou? Společně s odborníky vám poradíme, na co při plánování a balení určitě nezapomenout. Dodáme řadu praktických tipů, jak řešit konkrétní situace.
Pokud si objednáváte ubytování dopředu, vybírejte přednostně místa, kde jsou mazlíčci vítáni. „V dnešní době je nabídka hotelů a penzionů široká a řada míst je skutečně „pet friendly“. Ujistěte se i v rámci ubytování, zda je součástí klimatizace a pokud ne, zvolte alespoň pokoj v nižších patrech. Pod střechou bývají příliš vysoké teploty,“ uvádí Sandra Floderová, Group training and Development manager ze Super zoo.
Auto, vlak či letadlo
Pro cestování s mazlíčkem je nejpraktičtější auto, kam se pohodlně vejde nejen přepravka, ale také všechny potřebné doplňky. „Při cestování se psem je nutné dělat častější zastávky, ideálně po 2-3 hodinách, aby se mohl proběhnout a vyvenčit. Především ale také napít z cestovní misky,“ upozorňuje Sandra Floderová. Pozor, mazlíčka před cestou a během cesty nekrmte. Pokud mu chcete na zastávkách něco kromě vody dopřát, volte raději jen pamlsek.
Náš tip: Před cestou do zahraničí si naplánujte ještě zkušební výlet – krátkou projížďku s přestávkou. Váš mazlíček si zvykne na přepravku i pohyb vozidla, a vy zase zjistíte, jestli vám něco důležitého nechybí.
Pokud cestujete veřejnou dopravou, třeba vlakem nebo autobusem, je potřeba myslet na vhodný náhubek, který umožní volné proudění vzduchu. Případně můžete zvolit přepravku. Za mazlíčka „na palubě“ také bývá účtován poplatek navíc. Informujte se předem o tom, zda má autobus či vlak v podmínkách vyhrazený konkrétní prostor pro přepravu zvířat (může jít například o speciální vagon nebo vyhrazené místo v autobuse).
„Cestujete-li letadlem, pečlivě se předem zeptejte na podmínky. Každý přepravce je má stanovené jinak – někde například mohou mazlíčci do kabiny s páníčkem, jinde musí cestovat v zavazadlovém prostoru,“ vysvětluje Sandra Floderová a dodává, že pokud budete mazlíčka umisťovat do přepravky, musí být opatřena certifikátem pro leteckou přepravu. Vyptejte se také na podmínky přepravy pro konkrétní plemeno. Například pro bull plemena platí, že mají přísněji stanovenou konkrétní velikost a kvalitu přepravky.
Interiér letadla: Foto Pixabay
Plánování a příprava je základ
Než vyrazíte, rozhodně doporučujeme navštívit veterináře. Zkontroluje aktuální zdravotní stav, očkování proti vzteklině a vystaví pas zvířete, který nutně potřebujete pro cestování po Evropské unii. Pas obsahuje povinné informace o identifikaci mazlíčka, tedy mikročipu nebo tetování. V některých zemích, například Irsku nebo ve Skandinávii, je třeba i speciální ošetření proti parazitům. Zjistěte si přesné podmínky včas, ideální doba je 1,5 měsíce před odjezdem, abyste ještě stihli vše potřebné doplnit. „Velká část zemí má podmínku, že vakcinace vzteklinou nesmí končit minimálně měsíc po odjezdu z destinace a nesmí být naočkována později než 14 dní až měsíc před odjezdem,“ upozorňuje Sandra Floderová. Prověřte také vyhlášky v konkrétních zemích – některé umožňují veřejný pohyb psů pouze s náhubkem a na vodítku.
Náš tip: Letošním hitem je speciální pohodlná cestovní taška nebo cestovní batoh pro psa, určené pro menší plemeno. Dají se snadno přeměnit také na praktickou přepravku.
Pes u vody: Foto Pixabay
Základní výbava – co zabalit?
Kromě oblíbených hraček a pelíšku přibalte především cestovní misku a lahev na vodu. Rozhodně se vyplatí mít s sebou lékárničku s obvazy, antiseptickým krémem, pinzetou na klíšťata, sprejem na uklidnění (proti stresu, například s feromony), balzám na tlapky proti popáleninám od horkého povrchu a přípravek proti střevním obtížím – například IntestoPro od Beapharu, případně Láska 31 od Dokonalá láska, nebo Woykoff foot protect. Hodí se vzít s sebou také chladící podložku. Pokud víte, že váš pes trpí alergiemi, přibalte určitě antihistaminika.
Po příjezdu dejte svému parťákovi čas na adaptaci. Nechte ho očichat nový prostor, položte pelíšek, vytáhněte známé hračky. Kočky často potřebují i celý den, než se „rozkoukají“. Psi to většinou zvládají rychleji – obzvlášť když vidí, že páníček nebo panička je v pohodě. Se správnou přípravou budete v klidu vy i váš parťák a můžete se těšit na spoustu společných zážitků z cest.
Zdroje info: Autor, Sandra Floderová, https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/pets-and-other-animals/index_en.htm
Pes u moře: Náhledové foto Pixabay
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.