Pod stan či na vrcholy hor: užijte si outdoorové dobrodružství společně se svým psem!

Léto pro spoustu lidí není jen o koupání a dovolených k moři. Patříte mezi dobrodruhy, kteří rádi tráví dovolenou aktivně v horách, nebo jen toužíte na chvíli vypnout, nadechnout se čerstvého vzduchu a strávit víkend mimo civilizaci? Vezměte s sebou i svého psa! Společné outdoorové dobrodružství vyžaduje o něco více přípravy, která se ale vyplatí. 

Dlouhé túry, společné stanování či spaní pod širákem a nekonečné možnosti, které příroda nabízí. To všechno každoročně vyhledává celá řada dobrodruhů z České republiky. Naplánovat trasu, zabalit batoh a vyrazit. Není lepší nápad, než si sebou vzít i svého čtyřnohého parťáka – pobyt v přírodě vás nabije pozitivní energií a společné dobrodružství posílí váš vzájemný vztah. „Je ale dobré počítat s tím, že plánování delšího výletu do přírody se psem je to trochu komplikovanější a vše se vyplatí plánovat dopředu. Kromě výbavy pro vás je třeba myslet také vybavení pro vašeho čtyřnohého parťáka, a i během plánování tras je potřeba brát v potaz jeho fyzické možnosti,” říká Tomáš Haškovec ze Spokojeného psa.

Pes jako vysokohorský turista? Myslete na jeho kondici

Ještě, než si zabalíte zabalíte krosnu a horskou výbavu, je potřeba zhodnotit kondici vašeho parťáka. Přestože je zvyklý s vámi překonávat dlouhé jednodenní výlety, jeho fyzickou zdatnost raději nepřeceňujte. To, že pes s přehledem zvládne celodenní túru ještě nemusí znamenat, že bude dobře snášet více dní za sebou náročnější turistiky. A roli hraje také terén a převýšení – a i 5 kilometrů v horách může být náročnější než 15kilometrová procházka v blízkém lese.

Na zátěž je proto psa dobré navykat postupně a pokud plánujete vyrazit na vysokohorský trek, raději nepodceňte předchozí trénink a do hor nejprve vyrazte na kratší jednodenní výlety. Pamatujte také na to, že i jedna nepříjemná zkušenost může podobné dobrodružství hafanovi nadobro zprotivit.

Pes dovolená

Foto: Pixabay

 Dobré plánování a výbava jako základ úspěchu

Základem je naplánovat si trasu tak, aby ji všichni účastníci bez úhony zvládli. A zejména důležité je při plánování trasy zvážit typ terénu. Myslete na to, že příkré skalnaté kopce či exponované turistické trasy nemusí být pro pejska úplně ideální – na těchto místech má často co dělat I zkušený dvounohý turista.

Dobrá zpráva je, že i náročnější túra se dá zdolat, pokud jste patřičně připraveni a vybaveni. A pokud berete i svého čtyřnohého parťáka, platí to dvojnásob.  Dobrý postroj a amortizační vodítko je základ, který je dobré doplnit speciálním opaskem na připnutí vodítka, abyste měli během túry volné ruce. Na jakémkoliv delším výletě se psem je potřeba myslet na dostatečnou hydrataci. „Na žádnou cestu byste neměli vyrážet bez cestovní misky, dostatku vody a také něčeho na postupné doplňování energie. Skvělá je například tzv. psí čokoládapsí čokoláda (s klasickou čokoládou nemá nic společného a je pro psy bezpečná) nebo energetické pamlsky,” říká Tomáš Haškovec.

Na horské túry se určitě vyplatí přibalit lékárničku první pomoci. Náročný vysokohorský terén s ostrými kameny navíc může psům poškodit tlapky a způsobit zranění. Abyste téhle situaci předešli, přibalte do batohu psí botičky, které v případě potřeby svému pejskovi nasadíte.

Vícedenní výlety a společné stanování

Během plánování společného putování se zamyslete také nad tím, kde budete přespávat a myslete na to, že případné ubytování je potřeba dopředu zajistit. Může se stát, že ne všechny turistické chaty a ubytovny po cestě budou tzv. dog-friendly. Druhá, dobrodružnější varianta představuje společné přespávání v přírodě – buďto ve stanu, nebo pod širákem.

V případě, že se rozhodnete nocovat ve stanu, ujistěte se, že není na plánované trase stanování zakázáno. Vždy myslete také na to, aby byl stan dostatečně velký jak pro lidské členy výpravy, tak pro psa. Přespávání pod širákem poté nabízí více svobody, je však důležité psa vždy dobře zajistit. Na noc ho proto pro všechny případy přivažte ke stromu či si s sebou můžete vzít úvazový kolík. „Ještě než poprvé spát do divočiny, vyzkoušejte si společnou noc v přírodě nanečisto někde poblíž vašeho bydliště. Díky tomu zjistíte, jestli pes spaní v přírodě dobře snáší a jak reaguje na podněty zvenčí,” radí Tomáš Haškovec.

Ať už ve stanu, nebo pod širákem, nezapomeňte pejskovi přibalit deku, aby měl vždy své místo. Pro případ chladnějších nocí se můžete vybavit speciálním spacákem pro psyspacákem pro psy, který vašeho chlupáče udrží v teple a zároveň mu poskytne pocit domova. Pro vaše klidné spaní je dobré psa zabezpečit.

Teď už jen vše zabalit a naplánovat. Nezapomeňte svému chlupatému parťákovi vzít dostatek pamlsků a chutných odměn a hurá do hor! Zážitky čekají!

Zdroje info: Autor, Tomáš Haškovec

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.