CHKO Soutok: Nová ochrana Moravské Amazonie

V ústí řek Moravy a Dyje se zrodila chráněná krajinná oblast Soutok. Zahrnuje nejrozsáhlejší seskupení lužních lesů v Evropě. Stala se 27. chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Proti zavedení oblasti se staví část místních. Nová CHKO se rozprostírá na zhruba 125 km2. Je domovem nespočet druhů flóry, fauny a hub. V roce 2018 byl objeven nový druh brouka – kožojed moravský! Žije zde i největší populace motýlů nesytek. Nebo vzácná můra svlačcová a 80 % původních druhů ryb.

Co je na CHKO výjimečné

CHKO pokrývá tzv. Moravskou Amazonii. Jedná se o komplex lužních lesů a mokřadů ve střední Evropě. Rostou zde stovky druhů rostlin a hnízdí 140 druhů ptáků! A to včetně orla královského. Žije zde vzácná fauna jako čolek dunajský nebo motýlek nesytek. V roce 2018 zde byl nalezen kožojed moravský. Díky správě se tu obnovují jarní záplavy, které udržují zdraví lužních stromů.

Vznik a problémy

Smysl ochrany této oblasti se neustále protahoval. Už v roce 2000 se začalo mluvit o zdejší ochraně. A v roce 2011 se bojovalo o záchranu menších oblastí. Nakonec v roce 2022 vláda doporučovala nejvyšší ochranu – národní park. Bohužel to neprošlo a místo toho je alespoň CHKO. To umožňují chránit životní prostředí a zachovat zemědělskou činnost.

Ovšem, některé obce a místní nesouhlasí. Podali desítky žalob a stížností! Argumentují tím, že jejich pozemky ztratily na hodnotě a omezuje je to v podnikání. CHKO bylo vyhlášeno v souladu se zákonem a podpora ochrany převážila.

Foto: wikimedia commons, RomanM82RomanM82, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soutok_Moravy_a_Dyje_-_%C4%8Desk%C3%BD_b%C5%99eh_obr2.jpg#/media/File:Soutok_Moravy_a_Dyje_-_%C4%8Desk%C3%BD_b%C5%99eh_obr2.jpg

Změní se něco pro místní i návštěvníky?

Turisti mohou i nadále vstoupit do oblasti. A to jak pěšky, na kole, tak na koni. Jen sem nesmí motorová vozidla, aby neničila prostředí. Ale známe motorkáře. Ti si sem vjedou a kašlou na škody, které napáchají. Omezení postihnout zemědělce a lesníky. Pokud při práci něco poničí, musí platit.

Ministerstvo životního prostředí s agenturou ochrany připravují plán péče. Budou se snažit obnovovat vodní režim. A to včetně klapkového jezu na Dyji. Nový status umožní systematickou ochranu meandrů, tůní a biotopů. Lužní lesy navíc tlumí vznik povodní a podporují biodiverzitu.

Zdroje info: silvarium.cz, ekolist.cz

Náhledové foto: wikimedia commons, Cowboy.z.brna, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soutok_Dyje_a_Moravy.jpg#/media/File:Soutok_Dyje_a_Moravy.jpg