Desítky kočičích mumií odpočívalo v sedmi hrobkách

Pes je sice nejvěrnějším kamarádem člověka, ale kočky oplývají spletitou historií. Významnou pozici zaujímaly ve starobylém Egyptě. Zde se jim dostávalo ještě větší úcty než v současnosti. Egypťané nebyli první, kdo kočky zkrotili! Při pátrání, kdy kočky v Egyptě přebývaly, musíme jít o 5500 let nazpět. Z této epochy pochází exhumované ostatky. Dalším důkazem, ač mladším, jsou malířská díla. Nejdéle zachovalé dílo vzniklo mezi lety 2500 a 2350 př. n. l. A prezentuje kočku předmětem, jenž připomíná jednoduchý obojek.

Kočičí božstva

Objev v Sakkáře odhalil tři hrobky obsahující mumie koček. Nalezeno bylo i přes 100 dřevěných soch koček, zdobených zlatem, a bronzová socha Bastet. Ztělesňovala laskavost a štědrost. Zároveň působila jako ochránkyně, která se v hněvu stávala nelítostnou. Předběžné odhady vzniku hrobky ji datují do období Pozdní doby starověkého Egypta.

Konkrétně mezi roky 717 až 332 před naším letopočtem. V okolí kočičích hrobek se objevilo i mnoho dalších artefaktů. Jako jsou sochy lvů, skotu, sokolů a krokodýlů – stejně jako mumifikovaní skarabeové a kobry.

Foto: Pixabay

Před Bastet byla Mafdet

Prvotní egyptskou kočičí bohyní byla Mafdet. Neboli ztělesnění spravedlnosti, rozsudku a popravy. Zvaná též škrtič hadů a paní domu života, byla zobrazována jako štíhlá žena s kočičí hlavou. Dokázala léčit zranění po uštknutí jedovatými tvory. To se shoduje s pověstí koček jakožto efektivních lovkyň hadů.

Mafdet je dalším příkladem klíčové role koček v egyptské společnosti – a rozhodně není jediná. Nejvyššího věhlasu a úcty se kočky dočkaly v 10. století př.n.l. Tehdy se každoročně zhruba 70 tisíc Egypťanů sjíždělo do města Bubastis. To bylo zasvěceno kočičí bohyni Bastet! Kočky byly často u zámožných rodin mumifikovány a pohřbívány spolu s nimi. A zřejmě se nečekalo, až kočka uhynula přirozenou příčinou!

Po úmrtí kočky pociťovali její majitelé zármutek srovnatelný se ztrátou milovaného člověka. Smutkem zasažení páníčkové si vyholili svá obočí, což značilo počátek období smutku. V této době prolévali slzy, vzpomínali na kočku, pronášeli modlitby a obětovali jí dary. Až s dorostením obočí truchlení ustalo.

Zdroje info: nasregion.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay