Jak se stát ranním ptáčetem, přirozený chronotyp lze přeprogramovat

ranní ptáče, chronotyp, sova, skřivan, spánek

Jak se stát ranním ptáčetem, přirozený chronotyp lze přeprogramovat. Chronotyp je slovo řeckého původu, které definuje váš individuální přístup k dennímu rytmu. Chronotypů pochopitelně existuje celá řada, ale v běžné konverzaci obvykle mluvíme o dvou krajních polohách – ranním ptáčeti a noční sově. Zatímco ranní ptáčata se přirozeně budí brzy ráno a nejproduktivnější jsou během dopoledne, sovy by raději chodily spát až dlouho po půlnoci a budily se před polednem.

Společnost přeje spíše ranním ptáčatům

V našich podmínkách nicméně společenské klima přeje spíše ranním ptáčatům – pracovat obvykle začínáme v době, kdy by sovy nejraději ještě vyspávaly. A málokterý zaměstnavatel uvítá, když budou jeho zaměstnanci chodit do práce až po obědě, byť by pak pracovali do noci. Pokud však patříte mezi sovy, nezoufejte. Svůj chronotyp můžete s trochou úsilí změnit.

Pravidelný režim

Mýtus o tom, že někdo je sova od přírody, se nezakládá na pravdě. Jde hlavně o to, jaký režim si dotyčný v průběhu života nastavil. A zatímco během základní a střední školy je většina z nás celkem bez potíží ranním ptáčetem, protože výuka začíná každý den v osm hodin ráno a rodiče si naši večerku ohlídají, na vysoké škole se tenhle režim uvolní, studenti si zapisují raději pozdější přednášky a mění se v sovy.

Jak se stát ranním ptáčetem, přirozený chronotype Klimatizace, předokenní žaluzie, žaluzie, jak vychladit byt, náhrada klimatizace

Foto: Pixabay

Zpátky k rannímu ptáčeti tak vede cesta opět přes změnu režimu. Nastavte si pravidelnou večerku, nejlépe tak, abyste měli alespoň 7 hodin spánku a půlhodinku navíc na usnutí, a té se držte minimálně ve všední dny. O víkendu si můžete dopřát pozdější večerku, ale rozhodně to nepřehánějte.

Změna režimu nemusí být jednoduchá

Pro vaši přeměnu v ranní ptáče je důležité, abyste snadno usínali a měli klidný a ničím nerušený spánek. Abyste toho docílili, měli byste se držet následujících doporučení:

  • Zdravá fyzická únava (například hodinová procházka či půlhodinka kondičního běhu během dne) pomáhá usnout a zlepšuje kvalitu spánku
  • Poslední hodinu před usnutím byste se neměli věnovat mobilu, počítači ani televizi
  • Před spaním nepijte čaj ani kávu

 

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/sleep-faqs/how-to-become-a-morning-person, https://www.psu.edu/news/research/story/probing-question-what-makes-somebody-morning-person-or-night-owl, https://en.wikipedia.org/wiki/Chronotype, https://www.sciencefocus.com/the-human-body/early-bird-sleep-advice

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.