Navštívili jsme nejmenší rakouskou obec Hardegg. Z výhledů na hrad a Dyji se tajil dech
Máte rádi krásné procházky místy, která se nachází v krásné přírodě a dýchnou na vás také historií? Aby ne, vždyť starší obce a hrady v zajetí zeleně vypadají skutečně náramně. Hodně oblíbenou lokalitou je bezesporu rakouská obec Hardegg se stejnojmenným hradem. My jsme vyrazili k návštěvě této obce v průběhu velikonočních svátků a rozhodně jsme nešlápli vedle. Naopak, výlet jsme si moc užili a rádi upozorníme na nejkrásnější místa. Přidáme také pár tipů a vlastních zkušeností.
Čížov jako ideální výchozí pozice
Vyrazili jsme z jihomoravské obce Čížov nacházející se přímo u hranic s Rakouskem. Ostatně na konci obce je i Památník železné opony, který představuje jakési memento minulého režimu. Při pohledu na zátarasy, strážní věž a ostnatý drát se člověku udělá trochu úzko, nicméně i tyto nelichotivé pohledy stály za to. V Čížově jsme se ubytovali v malém kempu u hostince U Švestků. Z obce, která je jakousi vstupní branou do Národního parku Podyjí, jsme vyrazili po modré turistické značce do Hardeggu. Takřka celou dobu jsme šli po asfaltové silnici, která je ale určena pouze pro pěší a cyklisty.
Památník železné opony: Foto Radek Štěpán
Pohodová cesta a Hardeggská vyhlídka
Asfaltová cesta byla zpočátku spíše rovinatého charakteru. Všude kolem les a cestou z Čížova jsme minuli malý čížovský rybník. Po dvou a půl kilometrech jsme narazili na rozcestník, který nás navedl k Hardeggské vyhlídce. Nebyl to snad ani kilometr. Před námi se postupně otevřelo údolí s řekou Dyjí a samotná obec Hardegg s hradem, který se nad ní tyčí. Opravdu nádherná panoramata, která jsme si užili, aniž bychom museli přímo do znovu rekonstruovaného dřevěného altánu z roku 1885 na vyhlídce. Lidí tady bylo dost, ale ne davy. Po pokochání se nádhernými pohledy jsme se vrátili opět po modré směrem do Hardeggu.
Hardeggská vyhlídka: Foto Radek Štěpán
Pohodové klesání k Hardeggu
Čekal nás už asi jenom kilometr a půl cesty. V podstatě stále jsme šli z kopce dolů. Svědky naší cesty byly spousty ještěrek, které se na náslech silnice vyhřívaly. Mezi kameny se jim daří naprosto skvěle. Po cestě jsme potkávali rakouské turisty a plynně se mísila čeština s němčinou a občas i se slovenštinou.
Ikonický hraniční most přes řeku Dyji
Pohled na něj byl zdálky zajímavý, i když jsme věnovali pozornost řopíkům, jež se nacházely podél cesty. Na konci mostu už byla přímo hraniční značka a my jsme vstoupili do Rakouska. Po levé straně jsme minuli přímo u řeky Gasthaus Thayabrücke, o kterém bude ještě řeč. My jsme se vydali směrem k hradu.
Hraniční most přes Dyji: Foto Radek Štěpán
Vstup do tajemného hradu jsme nenašli
Hrad Hardegg vypadal ze všech stran kouzelně, nicméně vstup jsme prostě a jednoduše nenašli. Když jsme se pak bavili s dalšími českými turisty, měli to stejně. Do hodinové věže jsme nakonec nešli. Prošli jsme se krásnými čistými uličkami, které spíše spaly. To nám ale nevadilo.
Skvělé jídlo v restauraci Gasthaus Thayabrücke
Restaurace je poměrně prostorná, nicméně při krásném počasí chtěl každý sedět venku. My jsme si přisedli ke dvěma lidem. Platby tady přijímali pouze v hotovosti, v korunách či eurech. Karty nikoli. Obsluha se pochopitelně bavila s Čechy a Slováky česky a s Rakušany německy. Jídelní lístek byl také dvojjazyčný, ceny v eurech. Dal jsme si Lesní talíř za 16 eur, rozhodně stál za to. Celkem jsem ovšem za oběd pro dva zaplatil přes 1200 korun. Nic levného, ale kvalitou byla jídle někde jinde. Pivo měli klasické europivo Hubertus za 4 eura, ale vzal jsem si s sebou i kvasnicové lahvové, které bylo skvělé.
Restaurace Gasthaus Thayabrücke: Foto Radek Štěpán
Po zelené kaňonem Dyje zpět
Po příjemném posezení v restauraci. Po odchodu dvojice si k nám přisedla si k nám mimo jiné přesedla velká skupina lidí, se kterými jsem se dal do řeči. Zaujal mě pán v červeném tričku s nápisem Make Babiš Slovak again. Zasmáli jsme se a vyrazili po zelené stezce okolo Dyje. Cesta byla trochu náročnější, kamenitá, ale s o to nádhernějšími výhledy na řeku i Hardegg. Po absolvování stejně dlouhé trasy jsme se zase vrátili do Čížova. Výlet byl opravdu skvostný.
Zdroje info: Autor, autentický výlet
Vyhlídka na zpáteční cestě na Dyji a Hardegg: Náhledové foto Radek Štěpán
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.