Řezník z Plaszowa: Sadista, který si smrt druhých vychutnával jako zábavu. Děsil i své kolegy

Göth, druhá světová válka, koncentrační tábor, dějiny, historie

Řezník z Plaszowa: Sadista, který si smrt druhých vychutnával jako zábavu. Děsil i své kolegy. Rakouský důstojník SS, Amon Göth, který od roku 1943 velel koncentračnímu táboru Plaszow u Krakova, si nevysloužil svou přezdívku „řezník“ náhodou. Pod jeho velením se totiž tohle místo změnilo v místo naprosté hrůzy. A smrt byla na denním pořádku – často zcela bezdůvodná.

Místo, kde se lidský život nepočítal

Tábor Plaszow měl být původně pracovní. Ale s Göthem v čele se změnil v krvavou mašinérii. Cokoli vás mohlo odsoudit na smrt – pohled špatným směrem, nesprávně vyřčené slovo, chyba v dokumentu, který jste přepisovali…

Göth se totiž neštítil vězně střílet osobně nebo jim vymýšlet drakonické tresty. Pod jeho rukama se z lidskosti stala slabost a z násilí každodenní rutina. Göth měl totiž ve zvyku vraždit celé rodiny jen proto, že někdo udělal chybu. Pro něj to byla hra. Pro ostatní – rozsudek smrti.

Řezník z Plaszowa: Sadista, který si smrt

Foto: Unknown Author, Free licence, Wikimedia commons

Jeho plán na poslušnost vězňů byl jednoduchý – když někoho zastřelil, nechal zabít i jeho příbuzné. To proto, aby se mu náhodou nevzbouřili. Lidé se tedy báli nejen o sebe, ale i o svoji rodinu. A právě to je držovalo v permanentní poslušnosti.

Legendární byli i Göthovi psi, které používal jako další „nástroj“ k mučení. Štval je na vězně a bavil se tím, jak je trhají na kusy. Nebyla tu žádná spravedlnost, žádná naděje – jen nekončící hrůza.

Jeho smrt byla možná až příliš lehká

Po válce však Göth zúčtování s osudem neunikl. Zadržely ho americké jednotky a vydaly do Polska, kde v roce 1946 stanul před soudem. To právě v Krakově, v jehož blízkosti prováděl své obludné vražedné šílenosti. Obvinění z masového vraždění a nelidského zacházení bylo jasné. Nakonec skončil na šibenici. A dlužno říci, že tak rychlou a bezbolestnou smrt by si většina jeho obětí dozajista přála. Škoda, že mu nemohlo být oplaceno stejnou mincí, jakou předtím s takovým gustem rozdával jiným.

 

Zdroj: https://zivotopis.osobnosti.cz/amon-goth.php, https://www.denik.cz/historie/amon-gotz-schindleruv-seznam.html, https://cs.wikipedia.org/wiki/Amon_G%C3%B6th

Náhledové foto: Unknown Author, Free licence, Wikimedia commons

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.