U blinkrů je třeba je nechybovat. Může se vám to nehezky prodražit – mnohdy jde o banality

Umíte správně používat blinkry, blinkry, auto, moto, pokuta

U blinkrů je třeba je nechybovat. Může se vám to nehezky prodražit – mnohdy jde o banality. Znáte pravidla při používání blinkrů? Měli byste se je naučit, jinak vám hrozí pokuta.

Pokutu si můžete vykoledovat i za špatné používání blinkrů. A někdy k tomu stačí opravdu málo.

Nedělejte chyby při používání blinkrů, mohou vás přivést do maléru

Blinkry patří mezi základní výbavu každého vozidla. A také mezi jeho části, u nichž se při použití nejvíce chybuje. Pomineme zcela takzvané „neblikače“, kteří se cítí být pány silnic a něco tak podřadného, jako je třeba blinkr, prostě používat odmítají. To, že před nimi uskakují chodci a ostatní řidiči na ně výstražně troubí, jim obvykle bývá jedno. Přibližme si ale to, co může s blinkrem „napáchat“ běžně uvědomělý řidič.

Blinkr nepoužívejte déle, než je nezbytně třeba

Pro začátek se podívejme na standardní situace, kdy se blinkr používá. Znáte to, změna směru a podobně. Ale abychom tu nemlátili prázdnou slámu, podívejme se, co k blinkrům říká zákon o silničním provozu, konkrétně Zákon č. 361/2000 Sb. § 30: „Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat kromě případů uvedených v jednotlivých ustanoveních také vždy při změně směru jízdy, vybočování z něho, nebo jestliže to vyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“

U blinkrů je třeba je nechybovat. Může se

Foto: Pixabay

Výklad jako takový je jasný – bohužel řada lidí netuší, kdy má to výstražné blikání vypnout. Kdo by se opět začetl do zákona, našel by v něm toto: „Znamení o změně směru jízdy se dává směrovými světly. Znamení o změně směru jízdy dávané směrovými světly ponechá řidič jen do doby ukončení změny směru jízdy, vybočení z něho, nebo pokud vozidlo nezaujme místo v jízdním pruhu, do kterého přejíždí.“

Jasně a stručně řečeno, že? Tak proč řada lidí bliká ještě dlouho poté, co odbočení ukončí? Nejen, že tím ohrožují sebe i ostatní, ale hrozí jim nepříjemná pokuta až 2 000 Kč.

 

Zdroj: https://autobible.euro.cz/clanky/jak-pouzivat-blinkry/, https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/auto-pravidla-blinkr-ukazatele-zmeny-smeru-jizdy-blikani-krizovatka-odboceni-zmena-smeru-kruhovy-obj.A200911_124825_automoto_taj, https://www.tipcars.com/magazin/nase-tema/blinkry-smerova-svetla-pouziti-pokuta-body-182024.html, https://www.denik.cz/zivot-ridice/ridicska-etiketa-blinkr-jednoducha-vec-kterou-kazdy-druhy-pouziva-spatne-2022110.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.