12 nejlepších lyžařských destinací na světě: Měsíc po měsíci

Když se řekne ikonická lyžařská střediska, většina lidí si představí japonské onsen resorty s koupajícími se makaky, zasněžené vrcholky Montany nebo kouzlo švýcarských Alp. Ale co když patříte mezi ty, kteří nechtějí odložit lyže jen proto, že kalendář ukazuje léto? Dobrá zpráva – někde na světě je vždycky zima!

Pokud chcete lyžovat po celý rok, tady máte průvodce, který vás zavede za sněhem po celém světě. Hezky měsíc po měsíci.

Leden – Banff, Kanada

Leden přináší do Severní Ameriky hlubokou zimu a jen málokteré místo se vyrovná nespoutané kráse kanadského národního parku Banff. V srdci Skalistých hor na vás čeká hned trojí lyžařský ráj – Lake Louise, Sunshine Village a Mt. Norquay. Legendární suchý kanadský prašan a teploty, které ho udrží v dokonalém stavu, zaručují perfektní lyžování. A pohled na zamrzlé jezero Lake Louise s ledovcem Victoria Glacier v pozadí? Ten se vám prostě vryje do paměti.

Tip pro spořivé lyžaře: Ubytujte se raději přímo ve městě Banff než v lyžařských resortech. Ušetříte a navíc si večer vyberete z větší nabídky restaurací. 

Únor – Hokkaidó, Japonsko

Únor na Hokkaidó znamená jedno – nekonečné množství prašanu. Tato severojaponská oblast patří k nejspolehlivějším destinacím pro milovníky měkkého sněhu. Zaměřte se na Niseko United, čtveřici propojených středisek nabízejících tratě pro každého – od začátečníků po profíky.

Bonusový tip: Po celodenním ježdění se naložte do onsenu (přírodního horkého pramene) a užijte si tu nezapomenutelnou atmosféru padajícího sněhu.

Březen – Verbier, Švýcarsko

Zatímco jiná evropská střediska už pomalu balí sezónu, Verbier jede na plné obrátky. Jako součást rozsáhlého areálu 4 Vallées nabízí skvělé podmínky až do jara. Zkušení lyžaři se mohou vrhnout na freeridové trasy, zatímco pokročilí si užijí červené sjezdovky. A pokud jste fanoušky après-ski, tady si rozhodně přijdete na své.

Duben – Mammoth Mountain, USA

Mammoth Mountain v Kalifornii dělá svému jménu čest – sezóna tu patří k nejdelším v Severní Americe. Duben znamená slunečné dny, měknoucí sníh a teploty, při kterých můžete odložit jednu nebo dvě vrstvy. Co víc si přát?

Květen – Riksgränsen, Švédsko

Riksgränsen, ležící daleko za polárním kruhem, nabízí unikátní zážitek – lyžování pod půlnočním sluncem. Ačkoli se jedná o menší resort, terén je překvapivě rozmanitý, včetně skvělých možností pro jízdu mimo sjezdovky.

Červen – Cardrona, Nový Zéland

Když na severní polokouli začíná léto, na Novém Zélandu startuje zima. Cardrona v Jižních Alpách je v červnu sázkou na jistotu – vysoká nadmořská výška zajišťuje spolehlivé sněhové podmínky a výhledy na jezero Wanaka jsou dechberoucí.

Červenec – Las Leñas, Argentina

V Andách vrcholí sezóna a Las Leñas je tím pravým místem pro náročné lyžaře. Dlouhé, prudké svahy prověří i zkušené jezdce, ale i méně zdatní lyžaři si tu najdou svoje. Večer si pak můžete dopřát sklenku argentinského vína, grilované asado nebo lekci tanga. 

Srpen – Perisher, Austrálie

Austrálie je sice známá plážemi, ale srpen patří horám! Perisher, největší lyžařský resort na jižní polokouli, nabízí rozsáhlé tratě propojené unikátní podzemní železnicí Skitube. 

Září – Corralco, Chile

Vyhněte se davům ve Valle Nevado a zamiřte do Corralca. Září tady přináší stabilní počasí a skvělé podmínky pro jarní lyžování. Středisko leží na úbočí sopky Lonquimay a je obklopené fascinujícími lesy araukárií (jinak také opičí smrk) – a to je scenérie jako z jiného světa.

Říjen – Whakapapa, Nový Zéland

Říjen znamená jarní lyžování na aktivní sopce – co víc si přát? Středisko Whakapapa na Mount Ruapehu kombinuje dramatický sopečný terén s rozsáhlými oblastmi pro začátečníky. A pokud bude jasno, uvidíte až k Tichému oceánu.

Pozor: Počasí se tu mění během minut, takže balte oblečení chytře.

Listopad – Ruka, Finsko

Listopad bývá pro lyžaře hluchým obdobím – ale ne v Ruce! Toto finské středisko poblíž polárního kruhu otevírá už v říjnu díky rozsáhlému systému zasněžování a skladování sněhu z minulé sezóny. A když si k tomu připočtete šanci spatřit polární záři… není co řešit. 

Prosinec – Val Thorens, Francie

V prosinci vsadíte na jistotu s nejvýše položeným resortem Evropy. Val Thorens leží ve výšce 2 300 metrů a patří do obřího areálu Trois Vallées. Zatímco jiná střediska čekají na první pořádnou nadílku, tady už se dávno lyžuje.

Jak si užít celoroční lyžování bez zruinování peněženky?

Lyžování po celý rok zní jako splněný sen, ale není zrovna nejlevnější záležitostí. Cestování mezi hemisférami, skipasy, ubytování, vybavení – to všechno se rychle nasčítá. Naštěstí existuje několik chytrých triků, jak si svůj sen splnit, aniž bys přišel na mizinu.

Jak lyžovat celý rok za méně peněz?

Tip č. 1 – Najděte si práci v resortu
Celoroční lyžování není levná záležitost, ale pokud jste ochotní přiložit ruku k dílu, můžete si ho užít i s menším rozpočtem. Lyžařská střediska po celém světě hledají vlekaře, uklízeče, kuchaře, číšníky, nebo dokonce krupiéry do kasin. Práci najdete na platformách jako CoolWorks nebo Ski Resort Job, a pokud vás láká práce krupiéra, stojí za to oprášit znalosti blackjacku, rulety či baccaratu.

Tip č. 2 – Chytré cestování a ubytování
Lety rezervujte alespoň dva měsíce předem a ideálně v týdnu, kdy bývají levnější. Dívejte se po balíčcích kombinujících ubytování a skipasy. Pokud chcete ušetřit, bydlete v nedalekém městě namísto v resortu a cestujte v krajních termínech sezóny (začátek prosince, konec března/duben).

Tip č. 3 – Využijte slevy a výhodné nabídky
Staňte se členy lyžařských klubů a získejte skupinové slevy a výhody, využívejte letecké míle a nakupujte výbavu na konci sezóny, kdy bývají až 70% výprodeje.

Tip č. 4 – Minimalizujte náklady na vybavení
Pokud plánujete více cest, investujte do kvalitního vybavení, které vám vydrží roky. Místo drahého poplatku za nadměrná zavazadla v letadle si nechte lyže poslat předem nebo vyhledávejte aerolinky, které sportovní vybavení přepravují zdarma.

Náhledové foto: Pexels

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.