Pozor na omezení a poplatky v Řecku. Kde platí zákaz obuvi na podpatku?
Chystáte se do Řecka? Pak si dejte pozor na omezení, která jsou určena turistům. Rovněž je třeba počítat s vyššími poplatky.
Řecko je oblíbenou destinací. Není jen rájem pro užití si koupání, ale také poznání zdejších hor. Nicméně nyní v letním období a době dovolených jsou pro turisty jistá omezení, pravidla i vyšší poplatky.
Omezení a pravidla pro návštěvníky Řecka
V některých částech je nastaven denní limit počtu turistů. Týká se zejména historických památek a též ostrovů. Pozor! Specialitou aténské Akropole je zákaz chození v obuvi na podpatku. Je to kvůli možnému poškození zdejšího mramoru. Poplatek ve výši 20 eur, tj. v přepočtu 500 Kč zaplatí návštěvníci na ostrovech Mykonos a Santorini, kteří vystoupí z výletní lodi. Pozor si dejte rovněž na sbírání oblázků a mušlí. Hrozí v tomto případě pokuta až do výše 25 000 Kč.
Poplatek za odolnost vůči klimatickým krizím
Příjmy zdejších firem a státní pokladny z turismu narůstají. Díky tomu může athénská vláda rychleji snižovat své astronomické zadlužení. Současně se tak opět zvyšuje úroveň místních obyvatel. Řecko a zejména jeho jižní ostrovy jsou známé tím, že od dubna do listopadu na nich nespadne snad ani jedna kapka deště, ale naopak jsou vystaveny spalujícímu žáru slunce. Díky tomu je zdejší vegetace už od začátku prázdnin sežehnutá a krajina tak i více náchylná na vznik požárů.
Řekové vědí, že požáry jsou rizikem, se kterým se musí počítat takřka každoročně. Je dobré se na ně připravit, tj. vybudovat náležitou protipožární infrastrukturu a pořídit kvalitní hasicí techniku apod. A tak se to vyřešilo rafinovaně turistickou taxou, kterou zde zaplatí každý host, který se v hotelu ubytuje či si pronajme bydlení.
Foto: Pixabay
Poplatek, který není součástí ani zájezdu od cestovky
Jedná se o poplatek, který není součástí zájezdu od cestovní kanceláře, stejně tak není ani započítán do základní ceny, pokud si zajišťujete ubytování v zemi přes Booking a jiné platformy. Zkrátka jde o další výdaj na víc, se kterým je nutné počítat. Poplatek vzrostl v loňském roce a stoupl i letos. Pokud si pronajmete či budete bydlet v apartmánu, zaplatíte 2 eura za apartmán a noc. Stejnou cenu zaplatíte i za cenu pokoje v jedno a dvouhvězdičkovém hotelu. V případě tříhvězdičkového hotelu je cena už 5 eur. Čím má hotel více hvězdiček, tím vyšší poplatek.
Náhledové foto: Pixabay