Anglické archivy vydají další tajemství – příští rok vyjdou nevydané eseje o Středozemi od J.R.R. Tolkiena

Na světě najdeme mnoho cestovatelských míst, která byla inspirována právě dílem tohoto fantastického autora. Kdo by neznal Froda Pytlíka, Gluma nebo Legolase, jimž vdechl život i filmový průmysl, a to pod taktovkou Petera Jacksona?

A vypadá to, že se všechny Hobitíny (z nichž jeden najdeme i v ČR), Tolkienovská muzea nebo filmové lokality na Novém Zélandu budou v příštím roce potýkat s novým neutuchajícím zájmem. Dílo J.R.R. Tolkiena totiž rozhodně není mrtvé – naopak.

Smrtí Christophera Tolkiena nic nekončí

Když na počátku tohoto roku zemřel nejmladší syn „Otce Středozemě“ Christopher Tolkien, měli všichni za to, že tím naše jedinečné cesty do vymyšleného světa skončí. Právě on se totiž o dědictví svého otce s velkou láskou a péčí staral. Ovšem ukázalo se, že stejně schopní jsou i další dědicové tohoto věhlasného jména. A právě díky nim vyjdou dosud nevydané spisy z autorovy pozůstalosti a to pod názvem The Nature of Middle-earth.

Měly by se věnovat mnoha dosud neobjasněným tématům – například nesmrtelnosti elfů (po tak trochu vědecké stránce) nebo podrobné geografii Gondoru. Fanoušci Středozemě se tak rozhodně mají na co těšit.

Foto: Pixabay

Nemáte ve vzdělání mezery? Připomeňte si neznámé knihy od J.R.R.T.

Máte doma jen klasickou trilogii, Hobita a možná ještě Silmarillion? Pak možná netušíte, že toho tento plodný autor napsal mnohem více. Namátkou jsme pro vás vybrali dva tituly. Sice se tak úplně netýkají Středozemě, ale to v konečném důsledku vůbec nevadí.

Tulák Rover

Tulák Rover je příběhem psa, kterého rozzlobený čaroděj promění v hračku. Rover pak musí putovat dlouho a daleko, aby čaroděje opět našel a donutil ho prokletí zrušit. Cesta ho zavede například pod moře nebo na měsíc.

Tulák Rover je kniha určená pro děti. Pohádkový příběh proto nepostrádá morální hodnoty, úctu ke světu a šťastný konec. Vyprávění plyne svěže a zajímavě. Dospělý čtenář si sice určitě povšimne plochosti hlavní postavy, místy trochu absurdního děje a poněkud odbytých popisů, ale malým čtenářům tyto nedostatky určitě vadit nebudou.

List od Nimrala

List od Nimrala popisuje strastiplnou cestu jednoho malíře, který jen pro své vlastní potěšení věnuje celé své úsilí malbě jednoho stromu. Vykresluje ho do nejpodrobnějších detailů. Něco mu ale v dokončení obrazu stále brání. Vše se obrátí, když je nucen své nedokončené dílo nedobrovolně opustit.

Jde vlastně o filozofickou povídku, a z jistého úhlu pohledu je i alegorií Tolkienova tvůrčího období (autor sám s tímto výkladem nesouhlasil). A i když k napsání tohoto příběhu stačilo jen několik hodin soustředěné práce, obsahuje punc geniality, který dokáže čtenáře opakovaně přitáhnout zpět.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.