Čeští bělouši odcestovali do Dánska: Slouží přímo u královského dvora
Další dva bělouši z hřebčína v Kladrubech nad Labem budou sloužit u dánského královského dvora. Tamní zástupci si je sami vybrali. Nejedná se však o první české koně, kteří byli prodáni do zahraničí, a to konkrétně do Dánska.
O české bělouše je zájem, a to přímo u královského dvora. A to přímo u královského dvora. Nejedná se rozhodně o první koně prodané do zahraničí. Hřebčín dodal za poslední tři dekády do Dánska více než tři desítky koní.
Největší prestiž pro hřebčín
Jak prohlásil ředitel Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, není nic prestižnějšího pro hřebčín. Však co může být více, než když o koně z hřebčína mají zájem v zahraničí. A to konkrétně přímo u dánského královského dvora. K tomu se nejedná o nic nového, neboť hřebčín je již třicet let dodavatelem ceremoniálních koní na dánský královský dvůr.
Plemeno starokladrubského koně bylo dokonce speciálně vyšlechtěno pro účely zapřahání při slavnostních příležitostech. Starokladrubáci se vyznačují tím, že mají vysokou akci předních nohou, což znamená, že je zdvihají hodně nahoru. Koně odcházejí do Dánska ve věku čtyř až pěti let. Mají absolvovaný výcvik v tahu i pod sedlem, jsou už naučení chodit i ve čtyřspřeží. Dánové v tomto tréninku pak pokračují.
Unikátní koně z Kladrub nad Vltavou
Kladrubští barokní koně jsou jediným původním plemenem v ČR. Kladruby nad Labem jsou domovem běloušů, zatímco hřebčín ve Slatiňanech chová vraníky. Kladrubský hřebčín dodal na dánský královský dvůr už 34 koní. Průměrně je prodán jeden kůň ročně. Zástupci královské stáje navštívili hřebčín a vybrali si dva koně.
Dánové vybírali koně dva dny
Dánové vybírali koně dva dny. Nejdříve jim zaměstnanci nabízené koně přivedli na předváděcí desku, kde se posuzuje exteriér zvířete. Poté Dánové zkoumali mechaniku pohybu koní. Sledovali, jak bělouši dokáží spolupracovat, když jsou zapřažení v kočáře a musí fungovat vedle jiných koní. Pětičlenná dánská výprava v konečném verdiktu ukázala hned na dva koně ze čtyř běloušů.
Foto: Pixabay
Do Dánska byli prodáni dva čtyřletí valaši, kteří mají za sebou roční základní výcvik v tahu i pod sedlem. V Dánsku se budou pomalu připravovat na službu u královského dvora. Jízdárna je přímo uprostřed královského paláce v Kodani. O tom, kolik hřebčín dostal za dva prodané valachy, nebylo zveřejněno. Nicméně se částka pohybuje v řádech statisíců.
Zdroj: idnes.cz, novinky.cz
Náhledové foto: autor Frettie