Chovali ho v zoologické zahradě, přesto odmítali uznat jeho existenci – tajemný příběh hrošíka liberijského

Málokdo dnes tuší, za kolik významných zoologických objevů vděčíme právě cestovatelům. Ne vždy však měla jejich pozorování v „civilizovaných zemích“ otevřenou cestu. Dokonalý případ vědecké arogance představuje kupříkladu hrošík liberijský (Choeropsis liberiansis).

Dnes víme, že jde o spojovací článek mezi hrochy a vepři. Ovšem v roce 1843, kdy se do Ameriky dostaly první lebky a další pozůstatky tohoto zvířete, se věřilo, že jde o vyhynulý druh. Dávno vyhynulý – 100 % a definitivně.

Zatímco se vědci dohadovali, záhadný Choeropsis už dávno pobýval mezi námi

Ony zmíněné lebky dostal do rukou americký zoolog Morton, a to samozřejmě z Libérie, jak asi bystrému čtenáři došlo. Bylo mu zcela jasné, že před sebou má zcela nový druh zvířete a popsal ho tedy jako Hippopotamus minor – tedy hroch malý. S jeho závěry však mnozí nesouhlasili. Zůstalo ovšem jen u sporů na akademické půdě. Na výpravu pátrající po tajemném zvířeti byste čekali marně.

Hrošík liberijský se tedy musel připomenout sám, a to vskutku kuriózním způsobem. V roce 1870 uhynul v zoologické zahradě v irském Dublinu hroch. Vědělo se o něm, že „tak moc nevyrostl,“ ovšem když byla provedena pitva a další náležitosti, zjistilo se, že jde právě o Choeropsise. Pro vědce to tehdy byla pořádná ostuda. Zvíře, jehož existenci odmítali uznat, měli přímo na očích.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Chyba, která se zopakovala

Zařekli se, že něco podobného už nedopustí. Ovšem chyba lávky. V roce 1885 pojali v Hagenbeckově zoo v Hamburku podezření, že s jejich miniaturním hrochem asi není všechno v pořádku. A brzy zjistili, že nejde o špatně se vyvíjející mládě, ale právě o hrošíka.

Ale pokud byste si mysleli, že se vědecká komunita tentokrát chytne za nos a uvede vše na pravou míru, opět byste se mýlili. Spojovací článek mezi hrochem a vepřem? Ani náhodou, jen nějaký prapodivně tvarovaný zakrslík – nic jiného než obyčejný zparchantělý hroch.

Konec všem dohadům učinila teprve výprava v té době ještě málo známého německého cestovatele Schomburgka do Libérie. Psal se rok 1913. Tak dlouho hrošíkovi liberijskému trvalo, než vědce konečně přesvědčil o své existenci.

Hrošík liberijský v českých zoo

A podívat se na něj můžete i u nás. Chovají ho totiž například v zoo Jihlava, Plzeň, Olomouc či v Safari Parku Dvůr Králové, kde se tohoto ohroženého krasavce podařilo nedávno i rozmnožit. Někdy noci z 25. na 26. října se tu totiž narodil malý sameček, který se má opravdu k světu. Mimochodem tato zoo si může připsat i první úspěšný odchov hrošíka liberijského u nás, který se jí povedl už před 42, tedy ještě za dob Československa.

Zdroj Náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.