Chystáte se na výlet do přírody? Neberte s sebou magnet na klíšťata

Klíště

Venku je krásně a sluníčko nepochybně láká k různým výletům. Vyrazit se dá zejména do přírody. Cílem mohou být různé rozhledny, případně památná místa nebo jiné lokality. Tak jako tak byste ale měli myslet na dokonalou ochranu proti klíšťatům. Většina z nás volí nejrůznější spreje, které mají klíšťata odpudit. Často přitom můžeme lákat klíšťata obyčejným mobilním telefonem. Právě tuto skutečnost zjistili vědci z polských univerzit.

Vědecká studie ukázala na mobilní telefon

Zajímavý výzkum provedli věci z několika univerzit. Konkrétně šlo o vědce z University of Life Sciences v Poznani, University of Szczecin, Univesity of Zielona Góra a Szafarik University, University of Technology a Veterinární univerzity Košice. Zaměřili se na reakce klíšťat na rádiové a magnetické vlny. Klíšťata jsou dle výsledků průzkumu citlivá na vlnění o frekvenci 900 MHz. To pochopitelně produkují mobilní telefony.

Mobilní telefonFoto: Pixabay

Prostě si telefon necháte doma

Opravdu nic složitého. Jinak badatelé hovořili také o tom, že magnetickými a rádiovými vlnami jsou přitahováni paraziti, kteří bývají nakažení bakteriemi Borrelia a Rickettsia. Jsou to ostatně právě ony, které stojí přímo za lymskou boreliózou. Ta patří mezi velmi obávaná onemocnění, která jsou právě klíšťaty běžně přenášená. Díky elektromagnetickým podnětům jsou klíšťata mnohem dychtivější po nalezení hostitele než bez nich.

Klíšťata jsou všude kolem nás

Určitě nelze počítat pouze s tím, že byste na klíště narazili jenom v lese. Žijí hlavně v trávě a v křoví, vyskytovat se mohou ve výšce až 1,5 metru nad zemí. Ve zmíněné nejvyšší poloze se mohou nacházet jen dospělí jedinci. Kdekoli se výška trávy přehoupne přes 20 cm, hrozí setkání s klíštětem, tím si můžete být jistí. Je přitom jedno, zdali u sebe máte, nebo nemáte mobilní telefon. Jde o to, zdali budete věřit polské studii.

Zdroje info: https://www.webniusy.com/magnes-na-kleszcze/, https://svetkreativity.cz/predmet-fungujici-jako-magnet-na-klistata/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1877959X19301979?via%3Dihub

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.