Hřbitovy na skále aneb Kde obyvatelé pohřbívají mrtvé do rakví a poté zavěšují na skály
Rakve na stěnách. Hřbitovy na skále. Ano, neobvyklý úkaz a styl pohřbívání je možné vidět na severu Filipín. Proč se tamní obyvatelé pohřbívají do rakví, které poté zavěšují na skály?
Filipíny zaujmou a překvapí v mnoha směrech. Rovněž tak způsobem pohřbívání. Na severu Filipín v provincii Sagada neumísťují rakve do země, ale zavěšují je na skalách. Proč tomu tak je?
Neobvyklý způsob pohřbívání
Rozhodně zvláštní úkaz můžete vidět na severu Filipín v provincii Sagada. Zde se mrtví neumísťují v rakvích do země, ale zavěšují se na skály. Bizarní způsob, který pro mnohé může být až morbidní. Nicméně tady tato tradice trvá více než 2 tisíce let. Není tak pochyb, že se rozhodně jedná o atrakci pro turisty.
Proč jsou rakve na skále?
Sice doposud nikdo přesně neví, proč tento způsob pohřbívání byl zaveden. Nicméně se spekuluje o tom, že těla zemřelých jsou díky tomu blíže svým duchovním předkům a také blíže k nebi. Dalším důvodem může být strach z pohřbívání do země, neboť lidé tehdy věděli, že voda a půda tělo rozloží. Na skále jsou tak nebožtíci ukryti před těmito přírodními nástrahami, jakožto i lovci hlav.
Místní obyvatelé věří, že se jejich zesnulí tak snadno dostanou do nebe a budou mít zkrátka lepší posmrtný život. Jsou v tomto směru chráněni i před povodněmi, které by mohly ostatky z místa posledního odpočinku vyplavit.
Umístění rakví nebylo snadné
Umístění rakve se zesnulým na skálu není zrovna snadným úkolem. Rakve se na skály uvazovaly či přibíjely. Vyžadovalo to důmyslnou přípravu a spolupráci. Na evropské poměry jsou rakve sice malé, často mají sotva metr, a to nejen kvůli nižšímu vzrůstu Asiatů. Těla se do rakví ukládala v pozici plodu, aby člověk ze světa živých odešel stejně tak, jak na něj v době narození přišel. Pokud byl někdo moc vysoký, tak mu prostě zlámali kosti, aby se do rakve vešel.
Foto: Pixabay
Podivný rituál
Ještě je zde velmi těžko představitelný rituál. Pakliže někdo zemře, tělo se začne rozkládat a uvolňují se z něj tekutiny. Ty mohou postupně vytékat i z rakve. Truchlící z řad kmene poté tyto tekutiny na sebe nechávají kapat. Přestože to vypadá nechutně, má se za to, že takovéto pokropení přináší štěstí.
Náhledové foto: Pixabay