Jak cestovat se psem

Cestování se psem

Nezáleží na tom, zda cestujete se psem pravidelně nebo jen občas. V obou případech potřebujete aspoň základní pomůcky, které vám i jemu zajistí bezpečnou a příjemnou cestu. Seznamte se se základními pravidly i s užitečnou výbavou pro cestování se psem.

Cestování se psem v autě

Když necháte pejska během jízdy volně pobíhat v autě, porušujete tím zákon. A navíc je to nebezpečné pro vás i pro něj. Pokud se mu během jízdy udělá špatně, nebo se lekne, může začít nekontrolovaně pobíhat po autě. A poslední, co byste při řízení chtěli, je pes, který vám během jízdy olizuje obličej.

Jak převážet psa v autě

Nejbezpečněji převezete psa v boxu. Pro menší pejsky stačí plastové přepravky, pro větší jsou vhodné klece do auta. Pes bude v bezpečí a nikoho během jízdy neohrozí.

Další možností je oddělovací síť do auta, která udrží psa v kufru. Nainstalujete ji mezi zadní sedadla a zavazadlový prostor. Myslete na to, že bude mít přístup ke všemu, co v kufru necháte. Během jízdy může cokoliv poškrábat nebo rozkousat.

Další variantou je speciální bezpečnostní postroj, kterým pejska připnete k sedadlu jako klasického cestujícího. Rozhodně ho nepřivazujte k obojku, při nehodě by se mohl uškrtit.

Nevolnost psa při cestování autem

Když pejskovi bude při první jízdě v autě zle, může se zablokovat. Znovu už do auta nenastoupí. Proto udělejte všechno proto, abyste nevolnosti v autě předešli:

  • před jízdou nedávejte pejskovi nažrat,
  • otevřete okna, aby lépe proudil vzduch – potlačuje nevolnost u lidí i zvířat,
  • v autě nekuřte, nepoužívejte vůně
  • když víte, že budete s pejskem cestovat často, zvykejte ho už odmalička.

Cestování se psem v MHD, autobusech a vlacích

Pokud chcete jet se psem hromadnou dopravou, vždy si nejdříve pořádně přečtěte podmínky dopravní společnosti. Často bývají podobné, ale v některých drobnostech se mohou lišit.

Ve všech podmínkách určitě najdete bod o tom, že pejsek musí být na vodítku, s náhubkem nebo v přepravní tašce pro psy. Pomůcky chrání jeho, vás i ostatní cestující. Když řidič prudce zabrzdí, může někdo vašemu psovi omylem šlápnout na nohu, ten se lekne a v sebeobraně zaútočí.

Před cestou hromadnou dopravou vždy nasaďte psovi náhubek, připněte ho na vodítko nebo ho dejte do tašky či přepravky. Ušetří vám to dohady s řidičem, cestujícími i následné problémy s dopravní společností.

Na cestování se pořádně připravte. S dobrým vybavením si užijete pohodovou cestu a neohrozíte psa, sebe ani spolucestující.

Zdroj náhledového obrázku: Shutterstock.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.