Kam v okolí Holešova? Třeba do Kurovic, kde je k vidění renesanční tvrz i bývalý vápencový lom

Budete-li se někdy pohybovat v blízkosti Holešova, tak rozhodně si nenechte ujít zdejší zámek nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie s Černou kaplí. Zajímavá místa jsou k navštívení také v okolí tohoto města, které leží na západní okraji Hostýnských vrchů. Asi osm kilometrů od Holešova se nachází obec Kurovice. I ona má za sebou dlouhou historii a k dispozici dvě pamětihodnosti a přírodní památku.

Kostel svaté Kunhuty v Kurovicích

Do Kurovic se pohodlně dostanete také na kole. Krajina je tu rovinatá, takže se vám pojede pohodlně. Uprostřed vsi stojí od 14. století kostel svaté Kunhuty. Původně byl gotický a v roce 1582 byl rozšířený o renesanční chrámovou loď. Později byla přistavěna barokní věž. Patronkou kostela je bavorská vévodkyně a císařovna Svaté říše římské Kunhuta Lucemburská, jež byla v roce 1200 svatořečena. Ve své době byla velmi vzdělanou ženou, v roce 1017 založila v Kaufungenu benediktinský klášter, kam se posléze uchýlila po svém ovdovění.

Tvrz Kurovice

V blízkosti kurovického kostela stojí tvrz, jež byla poprvé připomínána již v roce 1275, kdy byla lénem olomouckých biskupů. Nejstarší zděné konstrukce ale pocházejí z 15. století. Tvrz patří k nejcennějším moravským architektonickým památkám patřících nižší šlechtě. Je zajímavé, že jednotlivé její přestavby, kamenické prvky i honosné klenby, se dochovaly v téměř nezměněné podobě.

Tvrz v Kurovicích navštěvoval i Albrecht z Valdštejna, kde se tajně scházel s Ladislavem z Lobkovic, který tou dobou tvrz vlastnil. Posledním jejím majitelem byl rod Seilern-Aspang, a to až do druhé světové války. Později tvrz sloužila i jako bytový dům. Nyní se tvrz nachází v soukromém majetku.

Tvrz není běžně přístupná. Příležitostně se zde konají akce, během nichž je možné si její interiér prohlédnout. Například dne 28. října 2023 od 17:00 hodin, kdy se tu uskuteční Halloween.

Pohled na Kurovický lom. Foto: Jana Fojtíková 

Přírodní památka Kurovický lom

Jeden a půl kilometru od obce Kurovice leží přírodní památka Kurovický lom, jenž je situovaný na pomezí Hornomoravského úvalu a Hostýnských vrchů. Nachází se tu hranice mezi útvary jury a křídy i chráněné druhy plazů, obojživelníků i hmyzu. Narazíte tu třeba na sarančata modrokřídlá, která se vyskytují jen v nejteplejších částech naší republiky. A budete-li mít štěstí, možná cestou k lomu potkáte i divoké prase. V roce 2005 byl Kurovický lom zařazen jako evropsky významná lokalita do evropského seznamu soustavy Natura 2000.

Lom vznikl po těžbě jílovitého vápence a slínovce, která se zde započala již v roce 1840. Na jeho dně se nyní nachází průzračně čistá vodní plocha, v níž žijí dokonce sumci. V létě slouží zatopený lom ke koupání. Přístupný je i na podzim a v zimě, a to každou neděli od 13:00 do 17:00 hodin. V případě nepříznivého počasí je lom uzavřený. Do lomu bohužel nemají přístup psi, z důvodu ochrany chráněných živočichů. Ani s kolem se dolů k vodní ploše nedostanete. Kolo je možné nechat na stojanu u vchodu. Novinkou je otevření kavárny, která bude návštěvníkům k dispozici v otevírací době.

Zdroj: http://www.kurovice.info/halloween.php; https://www.kurovicky-lom.cz/n-novinky

Tvrz Kurovice. Náhledové foto: Jana Fojtíková 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.