Komárům přenášejícím malárii se díky extrémnímu jaru daří i v Česku. Vědci už objevili čtyři lokality, kde se množí

Komár, komár tygrovaný, malárie, dengue, léto

Komárům přenášejícím malárii se díky extrémnímu jaru daří i v Česku. Vědci už objevili čtyři lokality, kde se množí. Česká republika, stejně jako většina Evropy, je v posledních letech svědkem znepokojivých změn v místních ekosystémech. Postupné zvyšování teplot a změny v klimatických modelech nejen změnily krajinu, ale také připravily půdu pro migraci tropického hmyzu, včetně některých druhů, které přenášejí potenciálně smrtelné choroby.

Vzestup tygřího komára

Jedním z nejznepokojivějších příchozích je komár tygří (Aedes albopictus), obecně známý jako komár tygrovaný. Tento komár, původně pocházející z tropů, se začal usazovat v celé Evropě, včetně různých oblastí České republiky. Bohužel jde o známého přenašeče mnoha závažných onemocnění, jako je horečka dengue, virus Zika a chikungunya.

Komár

Foto: Pixabay

Klimatické změny usnadňují šíření

Komáru tygřímu se daří v teplém a vlhkém prostředí – v podmínkách, které jsou v České republice v důsledku globálního oteplování stále častější. Tato změna klimatu usnadňuje nejen přežití komára, ale také jeho rozmnožování a šíření do nových oblastí. Přítomnost tohoto komára v oblastech, které byly dříve považovány za příliš chladné pro jeho přežití, je jasným ukazatelem toho, jak změna klimatu mění naši ekologickou krajinu.

V ČR už na čtyřech místech

A i když je teprve začátek května, vědci už dokázali identifikovat čtyři lokality, kde se tento nepříjemný hmyz množí. Jde o plzeňský, Jihočeský, Karlovarský a Ústecký kraj. Počet však nemusí bát konečné, protože jednotliví komáři byli nalezeni i v tom Středočeském, Jihomoravském a také na Vysočině.

Velkým problémem je bohužel také nedostatečné povědomí veřejnosti a nedostatečná připravenost na boj s tímto tropickým hmyzem. Mnoho obyvatel si není vědomo rizik, která tento hmyz představuje, a neví, jak se před štípnutím chránit. A málokdo zná také typické příznaky výše zmíněných onemocnění. Rozhodně tedy bude dobré se na tohle léto v tomto směru trochu připravit.

 

Zdroj: https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/aedes-invasive-mosquitoes-current-known-distribution-october-2023, https://www.theguardian.com/environment/2024/apr/25/mosquito-borne-diseases-spreading-in-europe-due-to-climate-crisis-says-expert

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.