Místa, která pod náplavou cestujících zaplatila vysokou cenu

Phi Phi,

Několik míst bylo opravdovým nebem na Zemi, jenže kvůli fotkám chtivým turistům došlo k narušení a likvidaci ekosystému. A protože cestování nebylo nikdy jednodušší a letenky se dají pořídit už za pár stokorun, ubytování lze rezervovat online, můžete jet kamkoli. Jenže právě proto několik cestovatelských cílů táhne tak expanzivní houfy, že kdysi atraktivní místa ztrácejí své jedinečné kouzlo.

Známé pobřeží v Thajsku, které proslavil DiCaprio

Film Pláž z roku 2000, v němž Leonardo DiCaprio najde návštěvníky nedotčený ostrov, který je skutečným rájem na zemi, se zařadil mezi cíle pro hladové fotografy. Souostroví Phi Phi, které posloužilo producentům jako natáčecí prostor, bylo ve své době skutečným dílem přírody. Kdysi bezchybné pláže a věčnou zeleň však nahradily ubytovny, soukromé domy a restaurace. Nejznámější cíl cestování, pobřeží Maya Narrows, musel být i uzavřen, protože návštěvníci zničili korálové útesy!!!

Ostrov Boracay

Boracay
Foto: Pixabay

Filipínský ostrov Boracay láká nejen na bílé písečné pobřeží, ale také na bohatý noční život. Ročně sem zavítají více než dva miliony hostů, kteří národu vydělají přes miliardu dolarů. Rozvoj ubytovacích kapacit, nedostatečná hygiena a nevhodné chování hostů však přiměly odborníky z okolí, aby ostrov uzavřeli. Trvalo jim šest měsíců, než vše odstranili. Většina hotelů byla rozprášena nebo nebyla oživena, na pobřeží se nekouří, nepije alkohol ani nehoří ohně a je zde nejpřísnější denní limit hostů.

Island volá po o pomoc

Na Island přijíždí stále více turistů, aby viděli nedotčenou přírodu a polární záři. Každý rok navštíví 350 000 obyvatel více než dva miliony cestovatelů. K tomu opět přispívají filmaři. Navzdory tomu, že cestovní ruch by mohl být hlavním zdrojem finančních prostředků, současný systém nyní takovému přílivu nestačí. Reykjavík se mění v město hotelů a rozvojových lokalit. A dokonce kaňon Fjaðrárgljúf, který se objevil i ve filmu, musel být uzavřen. Turisté zde rádi vyřezávali nápisy do mechu a skal.

Malta – její okno a překrásně čisté modré moře

Foto: Pixabay

Neobvyklé uspořádání skal bylo jednou ze zajímavostí Malty. Před pár lety se zřítilo do oceánu, což však bylo dílem divoké bouře, ale vliv návštěvníků také udělal své. Každoročně sem zavítali desetitisíce lidí a navzdory přísnému zákazu o vstup ke štíhlému kamennému oblouku, turisté zákaz ignorovali a místo zdevastovali.

ČR a její chráněná místa

Za poškozenými destinacemi nemusíme jezdit do zahraničních destinací. Lidé v centru Prahy a Českého Krumlova vědí, co dokáží houfy neukázněných turistů. Různé rytiny a nápisy jsou ve skalách Českého ráje vyřezávány každý den a skalní městečko Apolena muselo být v roce 2010 uzavřeno kvůli vandalům. Moravský kras ničí hosté, kteří odmítají platit za kemp. Tábořením a rozděláváním ohňů znečišťují krajinu a ohrožují zdejší netopýry.

Ohromující součástí Českosaského Švýcarska jsou Pravčické brány. Od roku 1882 bylo v její blízkosti vybudováno nádherné Sokolí hnízdo, které každoročně přitáhlo tisíce návštěvníků. O sto let později byl vstup zakázán na skalní bránu, neboť se pod dupáním a hmotností turistů začala rozpadat. V ideálním případě ji v budoucnu nepotká stejný osud jako maltské okno.

Zdroje info: cestujeme.cz, hedvabnastezka.cz

Náhledové foto: Pixabay