Na tenhle ostrov jít nechcete. Vozrožděnija dodnes může své návštěvníky nakazit mnoha smrtelně nebezpečnými nemocemi, sloužila totiž k experimentům

Na tenhle ostrov jít nechcete. Vozrožděnija dodnes může své návštěvníky nakazit noha smrtelně nebezpečnými nemocemi, sloužila totiž k experimentům. V srdci Aralského moře nedaleko Kazachstánu leží zlověstný ostrov Vozrožděnija, který je svědkem jedné z nejtemnějších kapitol v dějinách biologické války.

Izolovaný ostrov Vozrožděnija byl Sovětským svazem vybrán jako ideální místo pro provádění tajných testů. Jeho odlehlá poloha poskytovala kontrolované prostředí pro nebezpečné experimenty bez rizika vystavení civilního obyvatelstva. Ve snaze vyvinout účinné biologické zbraně provedli Sověti na tomto ostrově řadu testů, včetně vypouštění aerosolů obsahujících smrtící patogeny do atmosféry.

Co všechno vás zde může zabít

Mezi zkoumanými patogeny byli původci melioidózy, tularémie, antraxu a dalších nebezpečných mikroorganismů. Záměr byl jasný: sestrojit biologické zbraně s potenciálem šířit smrtelné choroby a vyvolat katastrofální epidemie. Ostrov se stal vlastně velmi šikovným hřištěm pro vědce a vojenský personál.

Foto: Pixabay

Bývalí pracovníci, kteří se na těchto experimentech podíleli, přišli se strašidelnými svědectvími. Vyprávějí, že byli vystaveni nebezpečným patogenům a následně trpěli vážnými zdravotními problémy. Tato odhalení umožňují nahlédnout do rizik, která byla podstupována ve jménu vědeckého výzkumu, a do obětí, které si vybíraly na těch, kteří se nevědomky vystavovali nebezpečí.

Dnes je ostrov veřejnosti nepřístupný a je strašidelným pozůstatkem doby, kdy se vědecké hranice posouvaly až na samou hranici a etika se často opomíjela ve jménu národní bezpečnosti. Ekologické a zdravotní důsledky pokusů prováděných na ostrově Vozroženija jsou stále předmětem obav, protože dlouhodobé účinky těchto pokusů na životní prostředí a zúčastněné osoby se stále zkoumají.

Zdroj: https://www.idnes.cz/xman/styl/kantubek-ostrov-znovuzrozeni-aralsk-7-biologicke-zbrane.A160531_150403_xman-styl_fro, https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/95918/antrax-mor-nestovice-zahadne-misto-kde-sovetsky-svaz-vyrabel-smrtici-biologicke-zbrane.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.