Nepleťte si les s veřejnými toaletami. Toaleťák sem nepatří a ani hrabání nemusí odpovídat předpisům

Hygiena v přírodě, Principy Leave No Trace, Zodpovědné vykonávání potřeby v přírodě, Ekologické hygienické praktiky, Likvidace lidského odpadu v přírodě

Nepleťte si les s veřejnými toaletami. Toaleťák sem nepatří a ani hrabání nemusí odpovídat předpisům. Když vás během túry nebo kempování příroda zavolá, může to být nepříjemný okamžik, který mnohdy vyžaduje pořádnou dávku improvizace. Přesto je zásadní vědět, jak tyto potřeby v přírodě správně zvládnout – a to nejen pro vlastní pohodlí, ale také pro ochranu přírody.

Proč je to důležité?

Hygiena v přírodě je pro udržitelnou turistiku klíčová. Nesprávně likvidovaný lidský odpad může poškodit ekosystémy, kontaminovat vodní zdroje a znepříjemnit zážitky dalším návštěvníkům. Zatímco o třídění odpadu se mluví často, otázky ohledně toaletního papíru, hygienických pomůcek a lidského odpadu jsou stále tabu. Pojďme to změnit.

TIP: SÚKL hlásí další výpadky léků, předzásobte se včas, než vás ostatní předběhnou.

Nepleťte si les s veřejnými toaletami

Foto: DALL-E

Co si přinesete, to si odnesete

Při túrách a kempování platí zlaté pravidlo principů Leave No Trace, a to nejen pro obaly od jídla nebo láhve. Ve skutečnosti by mělo zahrnovat i použitý toaletní papír (pokud s sebou tedy nenosíte ten biologicky rozložitelný), vlhčené ubrousky a další hygienické potřeby. Mějte s sebou proto vždy dobře uzavíratelný sáček (např. zipový pytlík) na odpadky. Možná vám to nebude úplně příjemné, ale mějte na paměti, že příroda je společný prostor a vaše jednání ovlivňuje ostatní.

Vykopejte si „toaletu“ – ale jen někde

Pokud se nacházíte daleko od civilizace a musíte vykonat velkou potřebu, postupujte takto.

  • Vyberte místo alespoň 60 metrů (asi 70 kroků) od vodních zdrojů, cest a tábořišť.
  • Použijte lopatku a vykopejte díru hlubokou 15–20 cm (tzv. latrínu).
  • Po vykonání potřeby díru zahrabte hlínou a lehce ji upěchujte.
  • Toaletní papír zahrabávejte pouze, pokud je biologicky rozložitelný. Lepší možností je ale ho odnést. A totéž platí pro další hygienické potřeby.

Ale pozor – i pouhé zahrabání vašeho odpadu může narušovat půdní kryt. A to je něco, co je například v národních parcích (resp. V jejich nejvyšším ochranném pásmu) zakázané. Pokud to na vás tedy přijde, je paradoxně nejlepší nechat vše jen tak. Berte to však jen jako opravdovou nouzovku.

 

Zdroj: autorský text, https://www.doc.govt.nz/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kompostovac%C3%AD_toaleta

Náhledové foto: DALL-E

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.