Řecký Olymp je neustále opředen velkým tajemstvím

Řecký Olymp

Řecký národní park Olymp se nechlubí jen neobyčejnou nádherou, monumentalitou, vznešeností, ale také mytologií. Neuznáváte božské bytosti a mýty? Bez pokory a úcty vás tajemné síly nenechají vystoupat na nejvyvýšenější vrchol Mytikas. Nejvýše položená hora, hora Olymp, se nachází v zálivu Thermae, na hranici mezi řeckými lokalitami Makedonie a Thesálie, zhruba 100 km jihozápadně od města Thessaloniki.

Tato mýty opředená lokalita je prosycena skvělou historií: panství Alexandra Velikého, naleziště pokladů, agrární delty. Kromě toho je Soluň spojena s historií naší země jako pupeční šňůrou. Právě odtud k nám Cyril a Metoděj přinesli nářečí a písmo.

Příběhy, věštby, poklady

Makedonský Dion oslavoval božské bytosti přímo pod jejich sídlem, na úpatí Olympu. Věděli jste, že toto staré město sloužilo ke kultovním účelům makedonských králů? Teprve otec Alexandra Velikého, makedonský vládce Filip II. spojil Řecko. Hledání jeho hrobky je spojováno s filmy Hledači pokladů a Indiana Jones. Ve Vergině byly v 70. letech 20. století nalezeny hrobky zajišťující tisíce pokladů!

Pozor na výkyvy teplot

V případě, že se si nenaštvete božské bytosti, budete moci vylézt na nejvyvýšenější vrchol v jednom dni. Budete se však muset připravit na stoupání o 2 000 metrů na 8 kilometrech, změnám klimatu a viditelnosti. V případě, že budou stát při vás, můžete od chaty Prionia vystoupat na Mytikas cestou E4 za slunečného a suchého počasí.

Tou samou trasou se vydáte následně i na sestup. A co se může stát, když se na vás bohové budou zlobit? Hora je od listopadu do května zasypaná sněhem. Zimní teploty se zde pohybují od -20 do +10 °C a letní od 0 do 20 °C. Klima je velmi nevyzpytatelná a nad hřebeny se cyklují mraky.

Řecký Olymp 2
Foto: Flickr, Gabriel, https://www.flickr.com/photos/cod_gabriel/1488889464/in/photostream/

Je to ráj, kam by měl jet jednou za život každý

Kromě charakteristické a architektonické nádhery je Olympský národní park bohatý také na zeleň a faunu. Lesy jsou domovem více než 30 druhů teplokrevných živočichů (vlci, lišky, jezevci, kamzíci atd.), 100 druhů opeřenců, včetně chráněných okřídlených dravců, neobvyklých brouků (nosorožík, různé druhy tesaříků) a motýlů. Z endemických rostlin budete moci ocenit různé druhy alpinek, borovici černou, olympský čas a kumary.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Flickr, Gabriel, https://www.flickr.com/photos/cod_gabriel/1488971012/in/photostream/